Zygmunt Tokarski – lekarz z Jedlicza. Otwarcie wystawy

We wtorek, 9 czerwca 2015 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Tarnowcu otwarta została wystawa poświęcona wybitnemu i zasłużonemu człowiekowi – doktorowi Zygmuntowi Tokarskiemu. Otwarciu towarzyszyło spotkanie z osobami, których kiedyś leczył doktor z Jedlicza. W trakcie otwarcia wystawy wykorzystano materiały podarowane przez pana Marka Wiatra, wnuka dra Tokarskiego.

Oprócz zdjęć i dokumentów rodzinnych na wystawę udostępnił oryginalne narzędzia medyczne wraz z torbą lekarską oraz referat Czesława Nowaka z Muzeum Podkarpackiego w Krośnie i wspomnienia dra Władysława Tlałki, który pierwszą praktykę odbył pod kierunkiem Z. Tokarskiego. Spotkanie było poświęcone lekarskiej, społecznej i niepodległościowej działalności lekarza. Continue reading Zygmunt Tokarski – lekarz z Jedlicza. Otwarcie wystawy

Dzieci, iPady i święta

 

Dzisiaj odwiedziły mnie przedszkolami z Tarnowca. Przyszły posłuchać bajkę. A tu niespodzianka: iPady z zabawnymi książeczkami w środku, które biblioteka otrzymała od Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w ramach projektu „Tablety w naszej bibliotece”. Okazuje się, że dzieci doskonale potrafią obsługiwać takie skomplikowane urządzenia.

Oglądnęliśmy i wysłuchaliśmy bajkę o chorym kotku S. Jachowicza. Każde z dzieci brało udział w prezentacji przewracając strony na tablecie oraz uruchamiać grafikę. Następnie urządziliśmy zawody w łapanie myszek oraz w memory. Continue reading Dzieci, iPady i święta

W bibliotece mamy iPad-y

Gminna Biblioteka Publiczna w Tarnowcu wzbogaciła się początkiem marca w nowy sprzęt elektroniczny. Wzięliśmy udział w konkursie „Tablety w Twojej bibliotece” i wygraliśmy trzy iPady  firmy Apple. Projekt zorganizowany jest w ramach Programu Rozwoju Bibliotek wspierany jest przez Global Libraries  –  przedsięwzięcie prowadzone w ramach Światowego Programu Rozwoju Fundacji Billa i Melindy Gates

Udział w projekcie „Tablety w Twojej bibliotece” oznacza wiele korzyści dla naszej biblioteki i jej użytkowników. Dzięki tabletom będziemy mogli utworzyć dodatkowe punkty dostępu do Internetu, rozszerzyć i uatrakcyjnić swoją ofertę, pozyskać nowych użytkowników, w tym młodzież, w nowy sposób promować czytelnictwo, a dzięki mobilności sprzętu rozwijać współpracę ze szkołami i innymi lokalnymi instytucjami. Continue reading W bibliotece mamy iPad-y

Ferie 2015 w Bibliotece – nie tylko z książką!!

W tym roku podczas ferii w Gminnej Bibliotece Publicznej w Tarnowcu główne imprezy odbywały się w Filii Glinik Polski. W filii tej co roku przygotowywane są atrakcyjne zajęcia dla czytelników. I w tym roku było podobnie.

Głównym celem akcji „Ferie w Bibliotece” było zapewnienie dzieciom bezpiecznej formy spędzania wolnego czasu. Zadania, jakie postawiła sobie biblioteka głównie nastawione były na uatrakcyjnienie odpoczynku dzieci poprzez prowadzenie różnorodnych, atrakcyjnych i niekonwencjonalnych form pracy z czytelnikiem dziecięcym. Continue reading Ferie 2015 w Bibliotece – nie tylko z książką!!

Codzienne radości Teresy Lipowskiej

Celem spotkania jest pokazanie, że nie tylko wielkie wydarzenia w życiu warte są celebrowania. Wokół nas jest wiele dobrych ludzi, pozytywnych działań – wystarczy się rozejrzeć i otworzyć się na te doświadczenia, aby dodać sobie energii. Spotkania z panią Teresą Lipowską powinno zainspirować osoby starsze do poszukiwania i celebrowania swoich małych radości: być może będzie to uśmiech sąsiada, może dorastające wnuki, a może spotkania z innymi w naszej placówce. Mamy nadzieję, że seniorzy wyjdą z tego spotkania z listą pozytywnych doświadczeń, z których już zdają sobie sprawę lub zdadzą sobie sprawę podczas spotkania oraz z szerzej otwartymi oczami, aby zauważyć kolejne radości wokół sobie.

Pani Teresa Lipowska jest aktorką, ale mało kto wie, że ukończyła muzyczną szkołę średnią w klasie fortepianu. Po maturze zdecydowała się jednak zdawać do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Łodzi. Już w czasie studiów pojawiły się pierwsze role w filmach. Podczas swojej kariery aktorskiej wystąpiła w ponad 70 filmach oraz podkładała głos do zarówno do bajek dla dzieci, jak i w filmach dubbingowanych dla dorosłych. Grała również w licznych przedstawieniach i serialach radiowych. Continue reading Codzienne radości Teresy Lipowskiej

Przed „Piknikiem…” cz. 2.: Program

Piknik Wiedzy Praktycznej w Gminnej Bibliotece Publicznej w Tarnowcu upłynie w pod znakiem spotkań autorskich oraz zabaw dla najmłodszych czytelników organizowanych w przestrzeni biblioteki.

Święto Biblioteki w Tarnowcu, bo tak można nazwać imprezę organizowaną w najbliższą sobotę, skierowane jest do wszystkich mieszkańców Gminy Tarnowiec. Każdy znajdzie w bibliotece coś ciekawego.

Na placu za biblioteką dzieci pokażą swoje umiejętność malarskie kredą po asfalcie. Przewidziane są ciekawe nagrody.

W czytelni multimedialnej rozegrane zostaną zawody w grach planszowych, dlatego korzystanie z komputerów w tym dniu będzie niemożliwe.

Będzie można, natomiast, zapisać się do biblioteki oddać i pożyczyć książki.

Szczegółowy program Pikniku …. wiedzy praktycznej

15 czerwca 2013 r. (sobota)

Godz. 10 : 0014 : 00

– Gry, zabawy, zajęcia plastyczne, konkursy dla najmłodszych (plac za biblioteką)

Godz. 10 : 00 – 11 : 00

– Warsztaty dziennikarskie dla gimnazjalistów – prowadzenie Marta Gordziewicz, dziennikarka TVN24 (Biblioteka)

– Promocja książki Sylwestra Polakowskiego „Pozostałości założeń dworskich województwa podkarpackiego. (Sala GOK)

Godz. 11 : 0012 : 00

– Jak wygląda praca dziennikarza. Spotkanie mieszkańców Tarnowca z Martą Gordziewicz, dziennikarka TVN24 (Sala GOK)

Godz. 11 : 00 – 14 : 00

– Gry planszowe, gry na X-BOX-e, konkursy (Biblioteka)

– Spotkanie czytelników z poetką, Marią Tomasik, autorką książki dla dzieci „W gospodarstwie u Kacperka”

Godz. 13 : 00 – 14 : 00

– Kino „Za regałem” – film rodzinny – sala GOK