Wizyty studyjne. Łódź

, ,

Pod koniec sierpnia nasz zespół wraz z przedstawicielami partnerów i przyjaciół biblioteki miał przyjemność uczestniczyć w wyjeździe studyjnym do bibliotek łódzkich.

W ciągu dwóch dni odwiedziliśmy trzy filie, aby zobaczyć, jak wygląda praca naszych koleżanek i kolegów w Łodzi,

Na pierwszy rzut poszła Biblioteka TUVIM. Piękny oszklony budynek wewnątrz po podwórza zabytkowej łódzkiej kamienicy. Nowa filia w centrum miasta, do której prowadzi zielony skwer z ławeczkami, stolikami i leżakami. Fantastyczne miejsce na wydarzenia plenerowe. Zaskoczenie przyszło wewnątrz. Obok nowoczesnych rozwiązań dużo zieleni i kojącego świergotu ptaków, pomieszczenia jak początku XX w.

W trakcie godzinnej wizyty dowiedzieliśmy się, jak działają filie w łodzi. Dorota Sztyler, kierownik filii oprowadziła nas po zakamarkach swojej biblioteki, opowiadając o pracy bibliotekarek i bibliotekarzy oraz o wydarzeniach organizowanych przez pracowników w placówce.

Piętnaście minut zajęło na dotarcie do następnej filii: Biblioteki OTWARTEJ. Z zewnątrz wygląda jak sklep z lat osiemdziesiątych, ale przed biblioteką mieścił się w tym lokalu Empik. Dzisiaj w środku to przyjemna jasna przestrzeń przystosowana dla różnych czytelników. Rzeczywiście otwarta dla wszystkich. Można wypożyczyć książkę w różnej formie, ale również grę planszową. Można usiąść i zagrać. Ciekawym elementem w OTWARTEJ jest „Biblioteka Emocji” projekt finansowany ze środków programu “Kreatywna Europa”. Jest to oddzielne pomieszczenie ze specjalnie oznakowanymi książkami określającymi emocja, jakie towarzyszą czytelnikowi podczas lektury.

Po kolejnej godzinie zwiedzania i chłonięcia informacji o działalności biblioteki wybraliśmy się do kolejnej filii, również oddalonej o piętnaście minut drogi.

Naszym celem była Biblioteka ODYSEJA. Nie trudno do niej trafić. Przez duże okno widać regały z książkami, a wchodzi się do niej bezpośrednio z chodnika. To tematyczna biblioteka gromadząca literaturę krajoznawczą i podróżniczą. Cały wystrój lokalu podporządkowany jest tematyce podróżnictwa. To nie znaczy, że nie można w niej pożyczyć powieści obyczajowej oraz kryminału. Nas zachwyciła sala konferencyjna na tyłach biblioteki z wielkimi oknami, przez które widać jest podwórko z patio. W pogodne dni odbywają się tam wydarzenia organizowane przez bibliotekę. Kolejna godzina zwiedzania i słuchania opowieści o tym, jakie prowadzone są w bibliotece zajęcia dla mieszkańców.

Naszą podróż zakończyliśmy wspólnym obiadem w jednej z łódzkich restauracji. Zmęczeni zameldowaliśmy się w klimatycznym hoteliku na ul. Piotrkowskiej. Wieczorem odbyliśmy spacer po tej historycznej ulicy.

Następnego dnia udaliśmy się do Muzeum Książki Artystycznej. Muzeum prowadzi i wspiera działalność związaną z książką artystyczną oraz z ideą „korespondencji sztuk”. Głównym celem MKA jest inspiracja i kreacja w dziedzinie sztuki książki poprzez gromadzenie kolekcji książek artystycznych, w tym kolekcji „Polska Książka Artystyczna z przełomu XX/XXI w”, kolekcji „Książek o Książkach” oraz kolekcji urządzeń technicznych z dziedziny typografii w zakresie drukarstwa, papiernictwa, introligatorstwa. Dodatkowo ważnym czynnikiem dla inspiracji jest kulturalne dziedzictwo willi Henryka Grohmana jako kolekcjonera i mecenasa sztuki graficznej. W pałacyku zachował się rzadki w Polsce wystrój kilku wnętrz w stylu Secesji Wiedeńskiej. Muzeum organizuje wystawy sztuki książki w kraju i za granicą, prowadzi działalność edukacyjną w postaci praktyk, warsztatów, konsultacji dla studentów i kontynuuje działalność twórczą wydawnictwa CdA w formie projektów z pogranicza przeszłości i przyszłości książki. Jest to również miejsce, w którym znajdują się zbierane od 1986 maszyny i urządzenia oraz umiejętności ich remontu i obsługi. Zbieranie podporządkowane jest głównemu kryterium – potrzebie stworzenia w muzeum nielimitowanych technicznie warunków do realizacji książek artystycznych. W ten sposób powstał zespół maszyn drukujących od formatu A5 do formatu A0, a w zakresie przygotowania do druku: od czcionek drewnianych i metalowych różnych krojów i punktacji, przez skład ręczny, linotypowy do składu monotypowego. Ponadto muzeum jest wyposażone w sprzęt do produkcji czcionek metalowych i drewnianych, urządzenia do ręcznego czerpania papieru, warsztat technik szlachetnych. Na drugim planie jest kolekcjonowanie maszyn z powodu wartości zabytkowej. Wyjątkiem jest unikalny w skali światowej zespół matryc i urządzeń produkcyjnych z Warszawskiej Odlewni Czcionek, uratowany od złomowania dla zachowania polskiego dziedzictwa materialnego w drukarstwie i introligatorstwie.

Żal było wyjeżdżać z Łodzi. Jest tam jeszcze tyle rzeczy związanych z książką do zobaczenia.

Wizyta odbyła się w ramach zadania: „Biblioteka zbliża sąsiadów – integracja mieszkańców Gminy Tarnowiec poprzez literaturę, historię lokalną, sztukę i tradycję regionalną” realizowanego zgodnie z umową nr 21/2022/NCK/B w ramach BLISKO – BIBLIOTEKA | LOKALNOŚĆ | INICJATYWY | SPOŁECZNOŚĆ | KOOPERACJA | ODDOLNOŚĆ PRIORYTET 4 NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA 2.0. NA LATA 2021-2025

WaK (3 września 2022


  • WIZYTA STUDYJNA DO ZAKOPANEGO
    WIZYTA STUDYJNA DO ZAKOPANEGO

    9 i 10 listopada 2023 r. odbyła się nasza dwudniowa wizyta studyjna w Zakopanem. Zorganizowaliśmy ją wyłącznie dla pracowników biblioteki w Tarnowcu. Celem wizyty było poznanie specyfiki regionu Podhalańskiego i jego wpływu na rozwój czytelnictwa. Zwiedziliśmy Mediatekę w Zakopanem oraz Muzeum Zakopiańskie, a w szczególności jego filię w Willi Oksza z wystawą prac Witkacego. Zwiedziliśmy […]


  • WIZYTA STUDYJNA W BIBLIOTECE WOJEWÓDZKIEJ W KRAKOWIE
    WIZYTA STUDYJNA W BIBLIOTECE WOJEWÓDZKIEJ W KRAKOWIE

    W ramach wizyty studyjnej 7 listopada 2023 r. odwiedziliśmy Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie, wraz z jej filią – Arteteką. Zaczęliśmy od Arteteki. Nowoczesny kształt i wygląd budynku zachęcał do wejścia. Arteteka to przestrzeń twórcza, sprzyjająca wymianie myśli, wspólnym dyskusjom i polemikom. To przestrzeń, w której regularnie odbywają się spotkania autorskie, turnieje gier planszowych, larpy […]


  • PAN JOWIALSKI W TARNOWCU
    PAN JOWIALSKI W TARNOWCU

    W Gminnej Bibliotece Publicznej w Tarnowcu gościł w niedzielę 5 listopada 2023 r. amatorski teatr Figle Figle działający przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Haczowie. Zaprezentował przygotowaną niedawno sztukę Aleksandra Fredry „Pan Jowialski”. Spektakl odbył się ramach współpracy między obydwiema bibliotekami oraz sieciowania w ramach programu BLISKO. Aktorzy zaprezentowali jedynie dwa z czterech aktów sztuki, ponieważ […]


Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status