Nowy, krótszy termin naboru wniosków o dopłaty do materiału siewnego w 2020 roku.

Rozporządzenie zmieniające Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 13 stycznia 2020 r. wprowadza zmianę terminów składania wniosków o przyznanie dopłat z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany. Skrócony został termin naboru wniosków, który do tej pory zaczynał się 15 stycznia i trwał do 25 czerwca.

Wnioski w biurach powiatowych ARiMR według nowych zasad rolnicy będą mogli składać

od 25 maja do 25 czerwca danego roku.

Uczestnikami pomocy mogą być producenci rolni, w rozumieniu ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r. o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności, którzy zużywają do siewu lub sadzenia materiał siewny kategorii elitarny lub kwalifikowany. Dopłaty udziela się do powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany gatunków roślin uprawnych określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów. Dopłatami nie są objęte uprawy przeznaczone na przedplon lub poplon.

Dopłatami z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany obejmuje się materiał siewny kategorii elitarny lub kwalifikowany następujących gatunków roślin uprawnych: - Zboża: jęczmień, owies (nagi, szorstki, zwyczajny), pszenica (twarda, zwyczajna), pszenżyto, żyto; - Rośliny strączkowe: bobik, groch siewny (odmiany roślin rolniczych), łubin (biały, wąskolistny, żółty), soja, wyka siewna; - Ziemniak.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej ARiMR, Podkarpackim Oddziale Regionalnym i Biurach Powiatowych ARiMR.

Zależy mi, aby informacja dotarła jak najszerzej do lokalnych społeczności w województwie podkarpackim oraz do wszystkich włodarzy wsi, dlatego zwracam się do Państwa z prośbą o rozpropagowanie załączonej informacji wśród radnych, sołtysów i rolników. Będę wdzięczny również za umieszczenie przesłanych informacji na tablicach informacyjnych u Państwa w placówkach oraz, jeśli będzie to możliwe, na stronie internetowej urzędu.