Przeżyjmy jeszcze raz rok szkolny 2015/2016.

Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Nowym Gliniku funkcjonuje od 1 września 2011r. W roku szkolnym 2015/16 w szkole uczyło się 44 uczniów. Do Oddziału Przedszkolnego uczęszczało 16 dzieci, w tym trzynaście 6-ciolatków i troje 5-latków. Szkoła liczyła 6 oddziałów (klasy I-VI), 1 oddział przedszkolny, 6 sal lekcyjnych, 1 sala dla oddziału przedszkolnego. Nauka odbywała się w systemie jednozmianowym. W szkole funkcjonuje pracownia komputerowa, sala ćwiczeń i biblioteka. W placówce jest zatrudnionych 10 nauczycieli, w tym 6 dyplomowanych, 4 mianowanych. Wszyscy nauczyciele posiadają pełne kwalifikacje, w tym 9 nauczycieli ma uprawnienia do nauczania dwóch lub więcej przedmiotów.

W swojej pracy nauczyciele uwzględniają możliwości i potrzeby uczniów. Współpracują ze sobą podczas tworzenia planów dydaktycznych pracując w zespole lub konsultując się indywidualnie. Szkoła doskonali efekty swojej działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej. Nauczyciele rozwijają aktywność uczniów poprzez zachęcanie, motywację słowną, ocenianie aktywności na zajęciach i angażowanie w różnorodne działania szkoły. W wyniku klasyfikacji rocznej uczniowie poszczególnych klas uzyskali średnie ocen:

klasa IV – 4,54;
klasa V – 4,67;
klasa VI – 4,91.

Świadectwa z wyróżnieniem otrzymali:
– w klasie IV – Zuzanna Zięba (średnia ocen 5,27), Miłosz Bartuś (średnia ocen 5,09), Iwona Żebracka (średnia ocen 5,09), Szymon Chochołek (średnia ocen 4,82),
– w klasie V – Mikołaj Biały (średnia ocen 5,25),
– w klasie VI – Marcin Marek (średnia ocen 5,63), Norbert Biały (średnia ocen 5,36), Martyna Chochołek (średnia ocen 5,36), Magdalena Żebracka (średnia ocen 5,36), Julia Sysoł (średnia ocen 5,27).

Uczniowie czują się w szkole bezpiecznie, znają obowiązujące w szkole normy zachowania. Ilość poszczególnych ocen z zachowania uzyskanych przez 23 uczniów klas IV-VI:

• wzorowych: 14;
  • bardzo dobrych: 9.

Średnia frekwencja w szkole wyniosła 92,74%, najwyższą – 96,07% uzyskali uczniowie klasy VI. Czterech uczniów w szkole uzyskało 100% frekwencję.

Uczniowie bardzo chętnie podejmowali działania na rzecz klasy i szkoły. W tym roku szkolnym czynnie uczestniczyli w wielu akademiach i apelach szkolnych poświęconych ważnym wydarzeniom z życia kraju, jak również pełnych wzruszenia: spotkaniu wigilijnym z okazji Bożego Narodzenia, spotkaniom z okazji Dnia Babci i Dziadka, Dnia Matki i Ojca. Wzbogacaniu atrakcyjności procesu edukacyjnego służyły również wycieczki przedmiotowe oraz turystyczno-krajoznawcze do Karpackiej Troi w Trzcinicy, dwudniowa do Krakowa oraz do Rzeszowa. Wszystkie dzieci uczestniczyły w spotkaniu z Mikołajem. Organizowane były również, przy współpracy z Urzędem Gminy w Tarnowcu, liczne przedstawienia teatralne z zakresu profilaktyki, wychowania, zdrowego stylu życia. Uczniowie wraz z rodzicami z wielkim zaangażowaniem włączyli się w akcje charytatywne "Góra Grosza", zbiórkę nakrętek dla chorego dziecka oraz pomoc dla chorego kolegi. Warte podkreślenia jest, że ta niezwykle zdrowa rywalizacja, "kto więcej" przyczyniła się do uwrażliwienia dzieci na konieczność niesienia pomocy potrzebującym. Szkoła uczestniczy w programach: "Szklanka mleka", "Owoce w szkole". W mijającym roku szkolnym, w ramach Programu "Książki naszych marzeń", szkoła otrzymała dofinansowanie na zakup książek do biblioteki szkolnej na kwotę 1250,00zł. Dzięki temu biblioteka wzbogaciła się o nowe pozycje, a tym samym znacznie wzrósł poziom czytelnictwa wśród uczniów, zwłaszcza tych młodszych.

Wdrażając wnioski z analizy sprawdzianów zewnętrznych, podejmując działania doskonalące umiejętności, które uczniowie słabo opanowali, przeprowadzając sprawdziany próbne i analizę ich wyników, rozwiązując zadania sprawiające trudności, zwracając uwagę na poprawność wypowiedzi ustnych i pisemnych na wszystkich zajęciach lekcyjnych, ponadto modyfikując metody i formy pracy na zajęciach, nauczyciele starają się, aby nasi uczniowie wypadli jak najlepiej na sprawdzianie zewnętrznym, w konkursach. W tym roku szkolnym uczniowie uzyskali na sprawdzianie zewnętrznym średni wynik 66% z części I oraz 77,3% z części II. Uczniowie wykazali się również na konkursach pozaszkolnych:

• I miejsce w III Powiatowym Konkursie Języka Angielskiego "SCIENCE AROUND US" dla ucznia M. Marek;
  • I miejsce w I Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy o Zdrowiu i Ekologii "Żyj zdrowo w czystym środowisku" dla zespołu uczniów klasy VI w składzie: M. Marek, N. Biały, M. Żebracka;
  • I miejsce – M. Marek i III miejsce – N. Biały w Gminnym Konkursie Matematycznym;
  • I miejsce – A. Kamińska w Gminnym Konkursie czytania ze zrozumieniem w kategorii klas II;
  • I miejsce – J. Goleń w Gminnym Konkursie czytania ze zrozumieniem w kategorii klas III;
  • II miejsce – J. Sysoł w Powiatowym Konkursie Języka Angielskiego "English is easy";
  • I miejsce w Gminnym Turnieju Piłki Nożnej Chłopców;
  • IV miejsce w Gminnym Turnieju Piłki Nożnej Dziewcząt;
  • III miejsce chłopców w Gminnym Turnieju Tenisa Stołowego;
  • wyróżnienie – J. Sysoł w Gminnym Konkursie Piosenki Anglojęzycznej "Let's sing!". Prace uczniów klas IV-VI brały udział w konkursach plastycznych "Bezpieczni w ruchu drogowym", "Zapobiegajmy pożarom".
  • Dzieci z zerówki brały udział w Gminnym Konkursie Piosenki Przedszkolnej.

Szkoła, to przede wszystkim ludzie, którzy w odpowiedzialny i twórczy sposób ze sobą współpracują dla realizacji najważniejszych celów. A celem szkoły jest nauka i wychowanie. Ani jedno, ani drugie nie byłoby możliwe, gdyby nie pomoc i życzliwość rodziców. Bez pomocy rodziców nie udałoby się zorganizować wielu szkolnych przedsięwzięć, osiągnąć sukcesów.

Za wszystko, nauczycielom, rodzicom, uczniom serdecznie dziękuję.

Barbara Wokurka