Informacja w sprawie odśnieżania dróg w sezonie 2020/2021

INFORMACJA W SPRAWIE ODŚNIEŻANIA DRÓG W SEZONIE 2020/2021
Odśnieżanie dróg gminnych na terenie Gminy Tarnowiec prowadzi:
Gminne Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Tarnowcu Sp. zo.o.
38-204 Tarnowiec 143
tel. 13 42 555 03

Zimowe utrzymanie dróg – są to roboty i prace prowadzone w ramach zimowego utrzymania dróg i chodników, mające na celu zmniejszenie lub ograniczenie zakłóceń ruchu drogowego, wywołanych takimi czynnikami atmosferycznymi jak opady śniegu oraz śliskość zimowa.

Informacje, uwagi i interwencje dotyczące przejezdności dróg gminnych można kierować pod następujące nr telefonów:

• GPGK Tarnowiec - tel. 13 42 555 03
  • dyżurny akcji zimowej : tel. kom 604 288 945

Informacje, uwagi i interwencje dotyczące przejezdności dróg powiatowych można kierować pod następujące nr telefonów:

• dyżurny akcji zimowej : tel. kom 797 710 686

Jednocześnie informujemy wszystkich mieszkańców i użytkowników dróg o zasadach w zakresie odśnieżania dróg:

I. Zasady odśnieżania

Jezdnia będzie odśnieżana na całej szerokości. Po ustaniu opadów śniegu, na jezdni może zalegać luźny lub zajeżdżony śnieg, błoto pośniegowe, czy nabój śnieżny – do 24 godz.
W przypadku wystąpienia intensywnych opadów śniegu lub silnych wiatrów, na drogach mogą utworzyć się zaspy powodujące utrudnienia, czy przerwy w ruchu. Dopuszcza się przerwy w komunikacji do 24 godz. po ustaniu zjawisk zimowych. W przypadku wystąpienia warunków ekstremalnych dopuszcza się odśnieżanie jednego pasa ruchu, z wykonaniem mijanek.

II. Zasady zwalczania śliskości zimowej

Na drogach jezdnia będzie posypywana mieszanką z 10% zawartością soli drogowej, jedynie na wyznaczonych miejscach, takich jak:

• skrzyżowania z drogami publicznymi,
  • skrzyżowania z torami kolejowymi w poziomie szyn,
  • odcinki o pochyleniu ponad 4%,
  • zatoki autobusowe i odcinki jezdni w obrębie przystanków,
  • odcinki na długości mostów,
  • odcinki w obrębie stromych skarp.

W przypadku wystąpienia niekorzystnych zjawisk atmosferycznych (np. opady marznącej mżawki) gołoledź może utrzymywać się na drogach do 24 godz. po ich ustaniu.

Zarówno odśnieżanie, jak i zwalczanie śliskości zimowej odbywało się będzie w godzinach 4:00 – 8:00. W przypadku wystąpienie bardzo trudnych warunków atmosferycznych czas pracy sprzętu może zostać wydłużony w zależności od potrzeb i możliwości.

Na drogach objętych zimowym utrzymaniem, w ciągu sezonu zimowego mogą występować znaczne utrudnienia w ruchu pojazdów, nawet po zakończeniu pracy sprzętu, ponieważ działania służb drogowych mają na celu jedynie złagodzenie skutków zimy na drogach, a nie całkowitą ich likwidację.

Standard zimowego odśnieżania dróg gminnych obowiązuje w średnich warunkach pogodowych. Działania polegające na odśnieżaniu oraz zwalczaniu śliskości nie dają gwarancji, że drogi będą bezpieczne do kontunuowania jazdy bez zachowania szczególnej ostrożności kierowców i pieszych.

W związku z powyższym jazda powinna odbywać się z prędkością dostosowaną do panujących warunków atmosferycznych.

III. Opis standardu zimowego utrzymania chodników

Chodniki będą odśnieżane na całej szerokości, umożliwiającej nieutrudniony ruch pieszych. Prace przy zimowym utrzymaniu chodników będą rozpoczęte najpóźniej w chwili ustania opadów, a w przypadku opadów ciągłych – minimum raz dziennie. W przypadku powtórnego wystąpienia w ciągu dnia nagłych zjawisk atmosferycznych, akcje odśnieżania będą powtarzane. Chodniki posypywane będą mieszanka uszorstniajaca z 10% zawartością soli drogowej.

Ponadto przypominamy, że na podstawie art. 5 ust.1 pkt. 4 ustawy z dnia 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz. U. 2020.1439) uprzątniecie śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych w ciągu dróg należy do obowiązków właścicieli nieruchomości bezpośrednio przylegających do chodnika.