Gra terenowa z herbem Nieczuja w tle

, , , ,

5 listopada 2022 r. odbyła się gra terenowa „Questing Herbowy „Nieczuja”.

Już na początku września zaprosiliśmy uczniów szkoły Podstawowej w Tarnowcu do udziału w zorganizowaniu niecodziennego wydarzenia. Zaproponowaliśmy im przygotowanie wraz z naszym partnerem Fundacją GraTY gry terenowej. Co tydzień odbywały się szkolenia i warsztaty. Młodzież uczyła się podstaw przygotowywania gier, rodzajów gier i całej tej otoczki z tym związanej. Mieli wcielić się w postacie historyczne związane z Tarnowcem i być przewodnikami w grze.Warsztatu odbywały się w szkole, bibliotece i on-line.

Zaproponowaliśmy również mieszkańcom naszej gminy i przyjaciołom biblioteki, by poczuj się jak prawdziwi poszukiwacze tajemnic historii, odkrywali nieznane zakamarki dawnego Tarnowca i przeżyli wspaniałą przygodę podczas gry terenowej! Gminna Biblioteka Publiczna w Tarnowcu udostępniła grę dla wszystkich mieszkańców, turystów i przyjaciół naszej gminy.

Inauguracja gry miała miejsce w sobotę 5 listopada 2022 r. o godz. 11:00 przed budynkiem biblioteki w Tarnowcu.

„Questing Herbowy „Nieczuja” to forma gry terenowej polegająca na odkrywaniu historii poprzez rozrywkę i edukację. W czasie zabawy uczestnicy pokonują trasę spacerową wokół najstarszej części Tarnowca, zgodnie ze wskazówkami zawartymi w treści gry. Tekst pozwoli uczestnikom gry wędrować po okolicy, zwracając uwagę na najistotniejsze aspekty historyczne i bogactwo kulturowe wioski. Taka forma zwiedzania łączy w sobie zabawę, emocje i edukację angażując jednocześnie uczestnika questu do samodzielnego odkrywania zagadek.

Odpowiadając na kolejne pytania i rozwiązując zagadki zawarte w queście, gracze poznają hasło.

Gra jest skierowana do szerokiej publiczności: dzieci, młodzieży, osób dorosłych, seniorów. Można wziąć w niej udział pojedynczo lub drużynowo. Osoby niepełnoletnie mogą brać udział pod opieką osoby pełnoletniej.

Gra, która zaczyna się i kończy w bibliotece w Tarnowcu, trwa ok. godziny. Aby zacząć zabawę wystarczy pobrać w bibliotece formularz z questem z opisem trasy-spaceru, zadaniami do wykonania i krzyżówką.

Quest to forma aktywnego zwiedzania, która sprawia, że uczestnik nie jest tylko biernym widzem. Dzięki atrakcji uczestnicy mogą dostrzec, a przede wszystkim zapamiętać to, czego nie udaje się im zazwyczaj zarejestrować podczas długiego zwiedzania. Fabuła questu przenosi uczestnika w świat dawnych wydarzeń, które rozgrywały się w Tarnowcu.

Stroje do gry terenowej wypożyczone zostały w Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie

Gra organizowana jest w ramach zadania: „Biblioteka zbliża sąsiadów – integracja mieszkańców Gminy Tarnowiec poprzez literaturę, historię lokalną, sztukę i tradycję regionalną” realizowanego zgodnie z umową nr 21/2022/NCK/B w ramach BLISKO – BIBLIOTEKA | LOKALNOŚĆ | INICJATYWY | SPOŁECZNOŚĆ | KOOPERACJA | ODDOLNOŚĆ PRIORYTET 4 *NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA 2.0. NA LATA 2021-2025* przez Gminną Bibliotekę Publiczną.

 

 


 • WIZYTA STUDYJNA DO ZAKOPANEGO
  WIZYTA STUDYJNA DO ZAKOPANEGO

  9 i 10 listopada 2023 r. odbyła się nasza dwudniowa wizyta studyjna w Zakopanem. Zorganizowaliśmy ją wyłącznie dla pracowników biblioteki w Tarnowcu. Celem wizyty było poznanie specyfiki regionu Podhalańskiego i jego wpływu na rozwój czytelnictwa. Zwiedziliśmy Mediatekę w Zakopanem oraz Muzeum Zakopiańskie, a w szczególności jego filię w Willi Oksza z wystawą prac Witkacego. Zwiedziliśmy […]


 • WIZYTA STUDYJNA W BIBLIOTECE WOJEWÓDZKIEJ W KRAKOWIE
  WIZYTA STUDYJNA W BIBLIOTECE WOJEWÓDZKIEJ W KRAKOWIE

  W ramach wizyty studyjnej 7 listopada 2023 r. odwiedziliśmy Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie, wraz z jej filią – Arteteką. Zaczęliśmy od Arteteki. Nowoczesny kształt i wygląd budynku zachęcał do wejścia. Arteteka to przestrzeń twórcza, sprzyjająca wymianie myśli, wspólnym dyskusjom i polemikom. To przestrzeń, w której regularnie odbywają się spotkania autorskie, turnieje gier planszowych, larpy […]


 • PAN JOWIALSKI W TARNOWCU
  PAN JOWIALSKI W TARNOWCU

  W Gminnej Bibliotece Publicznej w Tarnowcu gościł w niedzielę 5 listopada 2023 r. amatorski teatr Figle Figle działający przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Haczowie. Zaprezentował przygotowaną niedawno sztukę Aleksandra Fredry „Pan Jowialski”. Spektakl odbył się ramach współpracy między obydwiema bibliotekami oraz sieciowania w ramach programu BLISKO. Aktorzy zaprezentowali jedynie dwa z czterech aktów sztuki, ponieważ […]


Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status