Gra terenowa z herbem Nieczuja w tle

, , , ,

5 listopada 2022 r. odbyła się gra terenowa „Questing Herbowy „Nieczuja”.

Już na początku września zaprosiliśmy uczniów szkoły Podstawowej w Tarnowcu do udziału w zorganizowaniu niecodziennego wydarzenia. Zaproponowaliśmy im przygotowanie wraz z naszym partnerem Fundacją GraTY gry terenowej. Co tydzień odbywały się szkolenia i warsztaty. Młodzież uczyła się podstaw przygotowywania gier, rodzajów gier i całej tej otoczki z tym związanej. Mieli wcielić się w postacie historyczne związane z Tarnowcem i być przewodnikami w grze.Warsztatu odbywały się w szkole, bibliotece i on-line.

Zaproponowaliśmy również mieszkańcom naszej gminy i przyjaciołom biblioteki, by poczuj się jak prawdziwi poszukiwacze tajemnic historii, odkrywali nieznane zakamarki dawnego Tarnowca i przeżyli wspaniałą przygodę podczas gry terenowej! Gminna Biblioteka Publiczna w Tarnowcu udostępniła grę dla wszystkich mieszkańców, turystów i przyjaciół naszej gminy.

Inauguracja gry miała miejsce w sobotę 5 listopada 2022 r. o godz. 11:00 przed budynkiem biblioteki w Tarnowcu.

„Questing Herbowy „Nieczuja” to forma gry terenowej polegająca na odkrywaniu historii poprzez rozrywkę i edukację. W czasie zabawy uczestnicy pokonują trasę spacerową wokół najstarszej części Tarnowca, zgodnie ze wskazówkami zawartymi w treści gry. Tekst pozwoli uczestnikom gry wędrować po okolicy, zwracając uwagę na najistotniejsze aspekty historyczne i bogactwo kulturowe wioski. Taka forma zwiedzania łączy w sobie zabawę, emocje i edukację angażując jednocześnie uczestnika questu do samodzielnego odkrywania zagadek.

Odpowiadając na kolejne pytania i rozwiązując zagadki zawarte w queście, gracze poznają hasło.

Gra jest skierowana do szerokiej publiczności: dzieci, młodzieży, osób dorosłych, seniorów. Można wziąć w niej udział pojedynczo lub drużynowo. Osoby niepełnoletnie mogą brać udział pod opieką osoby pełnoletniej.

Gra, która zaczyna się i kończy w bibliotece w Tarnowcu, trwa ok. godziny. Aby zacząć zabawę wystarczy pobrać w bibliotece formularz z questem z opisem trasy-spaceru, zadaniami do wykonania i krzyżówką.

Quest to forma aktywnego zwiedzania, która sprawia, że uczestnik nie jest tylko biernym widzem. Dzięki atrakcji uczestnicy mogą dostrzec, a przede wszystkim zapamiętać to, czego nie udaje się im zazwyczaj zarejestrować podczas długiego zwiedzania. Fabuła questu przenosi uczestnika w świat dawnych wydarzeń, które rozgrywały się w Tarnowcu.

Stroje do gry terenowej wypożyczone zostały w Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie

Gra organizowana jest w ramach zadania: „Biblioteka zbliża sąsiadów – integracja mieszkańców Gminy Tarnowiec poprzez literaturę, historię lokalną, sztukę i tradycję regionalną” realizowanego zgodnie z umową nr 21/2022/NCK/B w ramach BLISKO – BIBLIOTEKA | LOKALNOŚĆ | INICJATYWY | SPOŁECZNOŚĆ | KOOPERACJA | ODDOLNOŚĆ PRIORYTET 4 *NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA 2.0. NA LATA 2021-2025* przez Gminną Bibliotekę Publiczną.

 

 


 • Konkurs o “Złotą Jagodę”
  Konkurs o “Złotą Jagodę”

  Gminna Biblioteka Publiczna w Tarnowcu ogłasza dla mieszkańców Powiatu Jasielskiego konkurs na wiersz lub opowiadanie. Pragniemy zachęcić mieszkańców do podejmowania prób literackich, pobudzić w nich wyobraźnię pogłębioną o odbiór poezji i prozy. Proponujemy dwa tematy utworów: Miron Białoszewski i jego pobyt w Tarnowcu oraz Matka Boska Jagodna. Do udziału w konkursie zapraszamy zarówno osoby dorosłe […]


 • Miron, dawno Cię tutaj nie było
  Miron, dawno Cię tutaj nie było

  Jak już poinformowałem, nasz projekt zadania „Miron, dawno Cię tutaj nie było” został przyjęty do realizacji. Cieszę się, że znaleźliśmy się w tej szczęśliwej trzydziestce beneficjentów, a należy wspomnieć, że do konkursu przystąpiło prawie 400 instytucji i stowarzyszeń. Mała biblioteka z Podkarpacia może coś przedstawić mieszkańcom Gminy. Uzyskaliśmy dotację do projektu w wysokości 31 tys. […]


 • PRZYPOMINAMY – ODBIERZ BAJKĘ DLA DZIECKA!
  PRZYPOMINAMY – ODBIERZ BAJKĘ DLA DZIECKA!

  W listopadzie ubiegłego roku ruszyła kolejna edycja kampanii „Mała książka – wielki człowiek” (zapoczątkowana w roku 2018), w ramach której rodzicom i ich pociechom wręczane są wyprawki czytelnicze. W tym roku wyprawki otrzymują dzieci urodzone w roku 2016-2019, od stycznia 2023 będą to dzieci z roczników 2017-2020. Jeśli jeszcze nie odebraliście swojej wyprawki – zapraszamy […]


Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status