Powiatowy Lekarz Weterynarii informuje, że w terminie 27 września - 4 października 2012 r. odbędzie się jesienna akcja szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. szczepienie to obejmie swoim zasięgiem cały teren województwa podkarpackiego. Uodparnianie lisów prowadzone będzie poprzez zrzuty z samolotów szczepionki doustnej. Program uodpornienia lisów polega na wieloletnim, cyklicznym (wiosna - jesień) wykładaniu szczepionki. Porcja szczepionki posiada kształt okrągłego plastra koloru brązowo-szarego. Opisany lister (przynęta), wydający specyficzny zapach, zawiera w środku aluminiowo-plastikowy z płynną szczepionką, której działanie uodporniające skierowane jest wyłącznie na lisy.

W związku z możliwością bezpośredniego kontaktu ludzi i zwierząt domowych z rozłożoną szczepionką pragnę podkreślić, że:

 • przynęty zawierające szczepionkę dotykane przez ludzi nie są przyjmowane przez lisy, ich podnoszenie jest przeciwwskazane;
 • w przypadku kontaktu z przynętą należy miejsca te gruntownie przemyć wodą z mydłem;
 • kontakt człowieka ze szczepionką ukrytą w przynęcie wymaga konsultacji medycznej;
 • w okresie trwania akcji szczepienia lisów i przez 14 dni po jej zakończeniu zaleca się na terenach objętych szczepieniem trzymanie w zamknięciu mięsożernych zwierząt domowych, a ponadto wstrzymanie się od polowań.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Jaśle

INFORMUJE

W związku z potwierdzonymi przypadkami wścieklizny u zwierząt na terenie powiatu jasielskiego w celu ograniczenia ryzyka zagrożenia epizootycznego związanego z szerzeniem się choroby zakaźnej w zakresie działań profilaktycznych zmierzających do ograniczenia występowania przypadków wścieklizny u zwierząt należy w szczególności:

 1. Przestrzegać obowiązkowych szczepień psów przeciwko wściekliźnie. Zgodnie z art. 56 ust. 2 ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt Posiadacze psów są obowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od ukończenia przez psa 3 miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy. Zgodnie z art. 85 ust la w/w ustawy, kto uchyla się od obowiązku ochronnego szczepienia psów przeciwko wściekliźnie podlega karze grzywny.
 2. Trzymać zwierzęta domowe pod ścisłą kontrolą w celu ograniczenia ewentualnego kontaktu z dzikimi zwierzętami, które mogą stanowić potencjalny rezerwuar wirusa wścieklizny.
 3. Zachować szczególną ostrożność w kontaktach z zwierzętami bezdomnymi wykazującymi nietypowe zachowanie.
 4. Zachować szczególną ostrożność w czasie wycieczek do lasu i terenów, gdzie przebywają dzikie zwierzęta.
 5. Ograniczyć wypas zwierząt gospodarskich na pastwiskach i wybiegach bez nadzoru.
 6. W przypadku pokąsania, podrapania lub innego kontaktu ze zwierzęciem podejrzanym o wściekliznę rany, zadrapania oraz miejsca zanieczyszczone śliną należy niezwłocznie dokładnie umyć ciepłą wodą z mydłem oraz zgłosić się do najbliższej placówki służby zdrowia. Zbagatelizowanie kontaktu z zwierzęciem chorym lub podejrzanym o wściekliznę - niezgłoszenie się do lekarza grozi nieuchronną śmiercią.
 7. 7. Informować Powiatowego Lekarza Weterynarii w Jaśle tel. 134464321 lub najbliższą placówkę weterynaryjną o każdym przypadku podejrzenia wścieklizny u zwierząt.

Powiatowy Lekarz Weterynarii
W Jaśle
lek. wet. Andrzej Smyka