Baśnie Adolfa Orzechowicza

Tu mieszkam, tu zmieniam – to tytuł projektu, w którym Gminna Biblioteka Publiczna w Tarnowcu bierze udział. Celem głównym projektu jest upamiętnienie postaci Adolfa Orzechowicza i zainteresowanie lokalną społeczność jego działalnością związaną z propagowaniem zachowania odrębności kulturowej mieszkańców Tarnowca i okolic poprzez wydanie publikacji poświęconej Adolfowi Orzechowiczowi, wydanie baśni ludowych napisanych przez niego oraz wydanie słownika gwary tarnowieckiej jego autorstwa.

Adolf Orzechowicz urodził się i całe życie mieszkał we wsi Sądkowa w Gminie Tarnowiec. Zmarł w 2014 r. Przez większą część życie zajmował się zbieraniem baśni ludowych opowiadanych przez mieszkańców okolicznych wiosek, z następnie ich spisywaniem. Wynikiem jego zainteresowań jest również, pisany przez wiele lat, słownik gwary tarnowieckiej.

Trwają prace przy redakcji tekstów, ilustrowaniu i składzie książki. Zbieramy materiały do biografii Adolfa Orzechowicza. Ponieważ książka ukarze się końcem kwietnia, prosimy wszystkie osoby, które znały Adolfa Orzechowicza o pomoc w opowiedzeniu o jego życiu. Jeżeli posiadają Państwo w swoich zbiorach fotografii rodzinnych, również zdjęcie naszego bohatera, prosimy i wypożyczenie zdjęcia do potrzeb wydawnictwa.

Biblioteka szuka darczyńców, którzy dołożą się do wydania książki. Wystarczą niewielki kwoty, by zwiększyć nakład tak by w każdym domu znalazł się choć jeden egzemplarz. Chętnych prosimy o wpłacanie pieniędzy na nasze konto bankowe w Banku Spółdzielczym w Tarnowcu z dopiskiem “Orzechowicz”.

NR KONTA 51 8627 1040 2005 7000 1694 0001

Dziękujemy

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 • WIZYTA STUDYJNA DO ZAKOPANEGO
  WIZYTA STUDYJNA DO ZAKOPANEGO

  9 i 10 listopada 2023 r. odbyła się nasza dwudniowa wizyta studyjna w Zakopanem. Zorganizowaliśmy ją wyłącznie dla pracowników biblioteki w Tarnowcu. Celem wizyty było poznanie specyfiki regionu Podhalańskiego i jego wpływu na rozwój czytelnictwa. Zwiedziliśmy Mediatekę w Zakopanem oraz Muzeum Zakopiańskie, a w szczególności jego filię w Willi Oksza z wystawą prac Witkacego. Zwiedziliśmy […]


 • WIZYTA STUDYJNA W BIBLIOTECE WOJEWÓDZKIEJ W KRAKOWIE
  WIZYTA STUDYJNA W BIBLIOTECE WOJEWÓDZKIEJ W KRAKOWIE

  W ramach wizyty studyjnej 7 listopada 2023 r. odwiedziliśmy Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie, wraz z jej filią – Arteteką. Zaczęliśmy od Arteteki. Nowoczesny kształt i wygląd budynku zachęcał do wejścia. Arteteka to przestrzeń twórcza, sprzyjająca wymianie myśli, wspólnym dyskusjom i polemikom. To przestrzeń, w której regularnie odbywają się spotkania autorskie, turnieje gier planszowych, larpy […]


 • PAN JOWIALSKI W TARNOWCU
  PAN JOWIALSKI W TARNOWCU

  W Gminnej Bibliotece Publicznej w Tarnowcu gościł w niedzielę 5 listopada 2023 r. amatorski teatr Figle Figle działający przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Haczowie. Zaprezentował przygotowaną niedawno sztukę Aleksandra Fredry „Pan Jowialski”. Spektakl odbył się ramach współpracy między obydwiema bibliotekami oraz sieciowania w ramach programu BLISKO. Aktorzy zaprezentowali jedynie dwa z czterech aktów sztuki, ponieważ […]


Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status