Beskid Niski słowem malowany

Koło Gospodyń Wiejskich w Gąsówce, grupa nieformalna BEA BEA i Przyjaciółki oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Tarnowcu byli organizatorami spotkania, które odbyło się 3 sierpnia 2022 r. w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Tarnowcu.

Zorganizowany event to efekt oddolnej inicjatywy mieszkańców „NIGDY NIE JEST ZA PÓŹNO, ŻEBY BYĆ SZCZĘŚLIWYM”, realizowanej w ramach projektu „Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2021-2023”, dofinansowanej ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030. Regionalnymi Operatorami Projektu są: „Fundacja Przestrzeń Lokalna”, Fundacja Fundusz Lokalny SMK, Stowarzyszenie LGD „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej”, Stowarzyszenie LGD „TRYGON- Rozwój i Innowacja”.

Wydarzenie połączone z promocją tomiku wierszy Beaty Świszcz zatytułowanego „Beskid Niski słowem malowany” zgromadziło nie tylko mieszkańców gminy Tarnowiec.

Tematem spotkania z autorką wierszy było promowanie pozytywnego myślenia i optymizmu w zderzeniu z trudną rzeczywistością. Autorka podkreślała wielokrotnie ogromną rolę ekoterapii, afirmacji życia, rozwijania pasji, zdrowia psychicznego w walce z przeciwnościami losu.

Projekt miał na celu wesprzeć osoby borykające się z ciężkimi chorobami, odizolowane od świata oraz samotne, z brakiem dostępu do kultury, które po okresie pandemii oraz w obecnej sytuacji społeczno-politycznej cierpią na depresję.

Autorka zmagająca się od lat z chorobą nowotworową, na bazie własnych doświadczeń starała się pokazać, że mimo trudności i cierpienia nadal cieszy się życiem, rozwija swoje pasje artystyczne: pisze wiersze, maluje i fotografuje przyrodę, a przede wszystkim promuje zdrowy styl życia.

Beskid Niski stał się dla autorki źródłem inspiracji i siły w walce z chorobą, dlatego podczas spotkania starano się przybliżyć gościom ten piękny region, którego częścią jest także ziemia tarnowiecka.

Autorka i jej goście zachęcali do pieszych i rowerowych wypraw oraz wycieczek samochodowych w wyjątkowe zakątki Beskidu Niskiego. To właśnie z takich wypraw autorka przywozi liczne fotografie, których część została zaprezentowana podczas pokazu. Natura jako doskonały antydepresant i motywacja do rozwijania swoich zainteresowań, ten temat przewijał się często w rozmowie.

Przyjaciółki Beaty Świszcz (Bea Bea) znając jej zdolności, zaproponowały realizację jej marzenia tj. wydania tomiku wierszy „Beskid Niski słowem malowany”, poświęconemu przyrodzie i pięknu Gminy Tarnowiec i Beskidu Niskiego. Myślą przewodnią wierszy oraz fotografii wykonywanych podczas długich spacerów autorki jest piękno krajobrazu, spokój płynący z natury, zachwyt i siła, jaką człowiek czerpie w kontakcie z przyrodą.

Autorka zmaga się z chorobą nowotworową, dlatego obcowanie z przyrodą, poezja, fotografowanie i malowanie obrazów pozwala jej zapomnieć o swoich dolegliwościach. Poprzez wiersze stara się motywować odbiorców swoich utworów do samorealizacji, do rozwijania pasji, do angażowania się w działania społeczności lokalnej. Jej działalność motywującą innych doskonale widać na grupie Facebookowej TARNOWIEC I OKOLICE.

Podczas spotkania można było podziwiać inspirującą wystawę malarstwa Bartłomieja Smyki, dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Tarnowcu. Kilkanaście prac malarskich prezentowanych na wystawie obrazujących piękno krajobrazu Ziemi Tarnowieckiej i Beskidu Niskiego.

Spotkaniu towarzyszyła również prezentacja twórczości fotograficznej Beaty Świszcz oraz członków grupy „Tarnowiec i Okolice”.

Uczestnicy spotkania brali aktywny udział w promocji wierszy, czytając utwory autorki. Na scenie wystąpili młodzi artyści: Julia Mazur i Wojciech Kozdrój, wykonując klimatyczne utwory wokalne.

Przyjaciółki autorki oraz członkinie KGW w Gąsówce przygotowały dla uczestników potrawy lokalne. Dzieci, które przyszły na spotkanie z rodzicami bawiły się, malując konie czyli nieodłączny element krajobrazu Beskidu Niskiego.


  • WIZYTA STUDYJNA DO ZAKOPANEGO
    WIZYTA STUDYJNA DO ZAKOPANEGO

    9 i 10 listopada 2023 r. odbyła się nasza dwudniowa wizyta studyjna w Zakopanem. Zorganizowaliśmy ją wyłącznie dla pracowników biblioteki w Tarnowcu. Celem wizyty było poznanie specyfiki regionu Podhalańskiego i jego wpływu na rozwój czytelnictwa. Zwiedziliśmy Mediatekę w Zakopanem oraz Muzeum Zakopiańskie, a w szczególności jego filię w Willi Oksza z wystawą prac Witkacego. Zwiedziliśmy […]


  • WIZYTA STUDYJNA W BIBLIOTECE WOJEWÓDZKIEJ W KRAKOWIE
    WIZYTA STUDYJNA W BIBLIOTECE WOJEWÓDZKIEJ W KRAKOWIE

    W ramach wizyty studyjnej 7 listopada 2023 r. odwiedziliśmy Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie, wraz z jej filią – Arteteką. Zaczęliśmy od Arteteki. Nowoczesny kształt i wygląd budynku zachęcał do wejścia. Arteteka to przestrzeń twórcza, sprzyjająca wymianie myśli, wspólnym dyskusjom i polemikom. To przestrzeń, w której regularnie odbywają się spotkania autorskie, turnieje gier planszowych, larpy […]


  • PAN JOWIALSKI W TARNOWCU
    PAN JOWIALSKI W TARNOWCU

    W Gminnej Bibliotece Publicznej w Tarnowcu gościł w niedzielę 5 listopada 2023 r. amatorski teatr Figle Figle działający przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Haczowie. Zaprezentował przygotowaną niedawno sztukę Aleksandra Fredry „Pan Jowialski”. Spektakl odbył się ramach współpracy między obydwiema bibliotekami oraz sieciowania w ramach programu BLISKO. Aktorzy zaprezentowali jedynie dwa z czterech aktów sztuki, ponieważ […]


Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status