29 listopada 2019 r. obchodziliśmy 70. urodziny biblioteki w Tarnowcu. W tej uroczystości wzięli udział pracownicy, czytelnicy i przyjaciele jubilatki. Uroczystość odbyła się w sali GOK.
Tak naprawdę czytelnictwo książek i historia czytelni ludowych w Tarnowcu zaczęła się już w 1890 r. Dzięki staraniom ówczesnego naczelnika gminy Jana Jasińskiego otwarto w wiosce czytelnię pod patronatem Krakowskiego Towarzystwa Oświaty Ludowej, które co roku starało się uzupełniać zbiory o nowe pozycje książkowe.
Już we wrześniu 1948 r. powstała idea powołania Gminnej Biblioteki. Członkowie Gminnej Rady Narodowej jednogłośnie postanowili zrealizować postulaty Dekretu o bibliotekach z kwietnia 1946 r. i powołać do życia bibliotekę wraz z czytelnią. Wprawdzie tu i ówdzie pojawiały się już punkty biblioteczne, jako placówki Powiatowej Biblioteki Publicznej w Jaśle, ale to nie wystarczało mieszkańcom. Powołany został komitet biblioteczny ze Stanisławem Sancewiczem na czele, którego zadaniem było znalezienie bibliotekarza i koordynacja prac przy urządzaniu lokalu biblioteki. Pierwszą bibliotekarką została pani Józefa Śmietana — nauczycielka, prowadząca Punkt biblioteczny w Tarnowcu. We wrześniu 1948 r. wyłoniono nową bibliotekarkę, którą została pani Zofia Wójcik. To ona doprowadziła do otwarcia placówki bibliotecznej.
16 listopada 1949 r. wypożyczono pierwsze książki. Biblioteka mieściła się w budynku ówczesnego Urzędu Gminy (obecnie sklep Zielony Koszyk). Składała się z dwóch pomieszczeń, tj. magazynu z książkami i czytelni. Pierwsze książki otrzymane z Ministerstwa Kultury mieściły się na dwóch regałach. Z czasem książek przybywało, a w latach sześćdziesiątych w czytelni zainstalowano telewizor, przy którym co wieczór zbierali się mieszkańcy, aby oglądnąć dziennik lub film. Od 1959 r. placówkę przemianowano na Gromadzką bibliotekę Publiczną. Rotacja pracowników w bibliotece była duża. Byli to przeważnie nauczyciele lub pracownicy Gromadzkiej Rady Narodowej. Biblioteka posiadała również 10 punktów bibliotecznych.
W 1961 r. utworzono bibliotekę w Łubnie Szlacheckim z siedzibą w dawnym dworze.
W 1973 r. kierownikiem biblioteki została pani Krystyna Żygłowicz. W tym czasie tj. w 1975 r. biblioteka przeniosła się do lokalu zastępczego w Remizie Ochotniczej Straży Pożarnej. Po zmianach administracyjnych wrócono do nazwy Gminna Biblioteka Publiczna. Po trzech latach przeniesiono placówkę do pomieszczeń w dworze w Tarnowcu. Pomimo ciężkich warunków lokalowych rosło czytelnictwo książek i czasopism. Odbywały się tam spotkania, prelekcje i zajęcia z dziećmi.
Ok. 2000 r. ukończono budowę nowej części Domu Ludowego w Tarnowcu (obecnie siedziby GOK), do którego przeniesiono zbiory Gminnej Biblioteki Publicznej w Tarnowcu. Lokal, niestety, był trochę mniejszy, ale za to jaśniejszy, cieplejszy i mający wszelkie udogodnienia sanitarne. Zaczęła się automatyzacja biblioteki. Zakupiono pierwsze komputery dla czytelników. Ustawiały się kolejki chętnych do grania w gier komputerowe i osób chcących skorzystać z internetu. Zaczęto tworzyć katalog biblioteki w Systemie Bibliotecznym SOWA.
W 2009 r. dyrektorem biblioteki został Wacław Kozdrój. Dzięki jego staraniom został zakupiony System Biblioteczny MATEUSZ i już początkiem 2010 r. zrezygnowaliśmy z korzystania systemu kartkowego przy wypożyczaniu zbiorów.
Biblioteka zaczęła brać udział w wielu projektach dotacyjnych, dzięki czemu wzbogaciła się o nowy sprzęt, oprogramowanie i książki, mogła również sama wydawać książki napisane przez lokalnych twórców.
W trakcie uroczystości 70. urodzin Gminnej Biblioteki Publicznej w Tarnowcu zgromadzeni goście wspominali swoje przeżycia związane z korzystania z biblioteki, czytania ulubionych książek. Dawni pracownicy opowiadali o swoich przygodach, które przeżyli, pracując w bibliotece. Dyrektor podziękował im za tworzenie historii placówki, wręczając symboliczną różę. Na jego ręce złożone zostały gratulacje od dyrekcji Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle oraz od dyrektorów biblioteki w Nowym Żmigrodzie i Krempnej.
Na zakończenie pieśni ze Śpiewnika Domowego Stanisława Moniuszki zaprezentowali Wojciech Kozdrój (baryton) oraz Katarzyna Ślusarczyk (sopran).
Dodaj komentarz