Byłem na Kongresie w Warszawie

XI Kongres Obywatelskie odbył się, w miniony weekend w Warszawie w gmachu Politechniki Warszawskiej. Tegoroczna edycja nosiła tytuł „Dojrzali Polacy – lepsza Polska”  Na kongresie reprezentowałem GBP w Tarnowcu jako jeden z 52 organizatorów debat lokalnych. Przed oficjalnym rozpoczęciem kongresu otrzymałem od prezesa Jana Szomburga z Instytutu Bada nad Gospodarką Rynkową i ministra Wojciecha Kolarskiesgo, reprezentującego Kancelarię Prezydenta RP, podziękowanie za organizację debaty lokalnej, jaka odbyła się w maju tego roku w bibliotece w Tarnowcu.

Wysłuchałem wystąpień zaproszonych gości: aktora Piotra Głowackiego, dwukrotnego medalisty olimpijskiego, dyskobola Piotra Małachowskiego, doktora Bogusława Grabowskigo, członka Rady Polityki Pieniężnej (w latach 1998-2004), Sylwii Chojnackiej-Tuzinek, organizatorki Debaty Obywatelskiej w bibliotece w Białobrzegach oraz Czesława Langa, Dyrektora Tour dr Pologne. Goście mówili co według nich znaczy dojrzałość, jak być odpowiedzialnym w różnych sferach życia oraz o języku podczas budowy wspólnoty.

Jedną z części kongresu były sesje tematyczne. Wybrałem temat: Jak budować wspólnoty lokalne – w oparciu o tożsamość, interesy czy wspólne projekty? Zastanawialiśmy się jak tworzyć dojrzałe relacje we wspólnotach lokalnych.

Odbyło się oficjalne zakończenie poprzedniej, II edycji debat lokalnych i rozpoczęcie kolejnej edycji projektu. Gminna Biblioteka Publiczna w Tarnowcu zadeklarowała swój udział w organizacji debat lokalnej, które odbędą się w maju 2017 r. Wraz z innymi organizatorami debat z całej Polski dyskutowaliśmy nad wyzwaniami jakie czekają nas w związku z organizacją debat w przyszłym roku. Spotkanie miało również na celu wypracowanie tematu debat III edycji. Uważam, że nie możemy nie skorzystać z kolejnej szansy organizacji debaty. Jako instytucja niezależna pragniemy brać czynny udział w dyskusji nad kształtem Polski Lokalnej i budowaniu wspólnot w oparciu o tożsamość, interesy i wspólne projekty.

Wacław Kozdrój


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 • WIZYTA STUDYJNA DO ZAKOPANEGO
  WIZYTA STUDYJNA DO ZAKOPANEGO

  9 i 10 listopada 2023 r. odbyła się nasza dwudniowa wizyta studyjna w Zakopanem. Zorganizowaliśmy ją wyłącznie dla pracowników biblioteki w Tarnowcu. Celem wizyty było poznanie specyfiki regionu Podhalańskiego i jego wpływu na rozwój czytelnictwa. Zwiedziliśmy Mediatekę w Zakopanem oraz Muzeum Zakopiańskie, a w szczególności jego filię w Willi Oksza z wystawą prac Witkacego. Zwiedziliśmy […]


 • WIZYTA STUDYJNA W BIBLIOTECE WOJEWÓDZKIEJ W KRAKOWIE
  WIZYTA STUDYJNA W BIBLIOTECE WOJEWÓDZKIEJ W KRAKOWIE

  W ramach wizyty studyjnej 7 listopada 2023 r. odwiedziliśmy Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie, wraz z jej filią – Arteteką. Zaczęliśmy od Arteteki. Nowoczesny kształt i wygląd budynku zachęcał do wejścia. Arteteka to przestrzeń twórcza, sprzyjająca wymianie myśli, wspólnym dyskusjom i polemikom. To przestrzeń, w której regularnie odbywają się spotkania autorskie, turnieje gier planszowych, larpy […]


 • PAN JOWIALSKI W TARNOWCU
  PAN JOWIALSKI W TARNOWCU

  W Gminnej Bibliotece Publicznej w Tarnowcu gościł w niedzielę 5 listopada 2023 r. amatorski teatr Figle Figle działający przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Haczowie. Zaprezentował przygotowaną niedawno sztukę Aleksandra Fredry „Pan Jowialski”. Spektakl odbył się ramach współpracy między obydwiema bibliotekami oraz sieciowania w ramach programu BLISKO. Aktorzy zaprezentowali jedynie dwa z czterech aktów sztuki, ponieważ […]


Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status