Byłem na Kongresie w Warszawie

XI Kongres Obywatelskie odbył się, w miniony weekend w Warszawie w gmachu Politechniki Warszawskiej. Tegoroczna edycja nosiła tytuł „Dojrzali Polacy – lepsza Polska”  Na kongresie reprezentowałem GBP w Tarnowcu jako jeden z 52 organizatorów debat lokalnych. Przed oficjalnym rozpoczęciem kongresu otrzymałem od prezesa Jana Szomburga z Instytutu Bada nad Gospodarką Rynkową i ministra Wojciecha Kolarskiesgo, reprezentującego Kancelarię Prezydenta RP, podziękowanie za organizację debaty lokalnej, jaka odbyła się w maju tego roku w bibliotece w Tarnowcu.

Wysłuchałem wystąpień zaproszonych gości: aktora Piotra Głowackiego, dwukrotnego medalisty olimpijskiego, dyskobola Piotra Małachowskiego, doktora Bogusława Grabowskigo, członka Rady Polityki Pieniężnej (w latach 1998-2004), Sylwii Chojnackiej-Tuzinek, organizatorki Debaty Obywatelskiej w bibliotece w Białobrzegach oraz Czesława Langa, Dyrektora Tour dr Pologne. Goście mówili co według nich znaczy dojrzałość, jak być odpowiedzialnym w różnych sferach życia oraz o języku podczas budowy wspólnoty.

Jedną z części kongresu były sesje tematyczne. Wybrałem temat: Jak budować wspólnoty lokalne – w oparciu o tożsamość, interesy czy wspólne projekty? Zastanawialiśmy się jak tworzyć dojrzałe relacje we wspólnotach lokalnych.

Odbyło się oficjalne zakończenie poprzedniej, II edycji debat lokalnych i rozpoczęcie kolejnej edycji projektu. Gminna Biblioteka Publiczna w Tarnowcu zadeklarowała swój udział w organizacji debat lokalnej, które odbędą się w maju 2017 r. Wraz z innymi organizatorami debat z całej Polski dyskutowaliśmy nad wyzwaniami jakie czekają nas w związku z organizacją debat w przyszłym roku. Spotkanie miało również na celu wypracowanie tematu debat III edycji. Uważam, że nie możemy nie skorzystać z kolejnej szansy organizacji debaty. Jako instytucja niezależna pragniemy brać czynny udział w dyskusji nad kształtem Polski Lokalnej i budowaniu wspólnot w oparciu o tożsamość, interesy i wspólne projekty.

Wacław Kozdrój


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 • Konkurs o “Złotą Jagodę”
  Konkurs o “Złotą Jagodę”

  Gminna Biblioteka Publiczna w Tarnowcu ogłasza dla mieszkańców Powiatu Jasielskiego konkurs na wiersz lub opowiadanie. Pragniemy zachęcić mieszkańców do podejmowania prób literackich, pobudzić w nich wyobraźnię pogłębioną o odbiór poezji i prozy. Proponujemy dwa tematy utworów: Miron Białoszewski i jego pobyt w Tarnowcu oraz Matka Boska Jagodna. Do udziału w konkursie zapraszamy zarówno osoby dorosłe […]


 • Miron, dawno Cię tutaj nie było
  Miron, dawno Cię tutaj nie było

  Jak już poinformowałem, nasz projekt zadania „Miron, dawno Cię tutaj nie było” został przyjęty do realizacji. Cieszę się, że znaleźliśmy się w tej szczęśliwej trzydziestce beneficjentów, a należy wspomnieć, że do konkursu przystąpiło prawie 400 instytucji i stowarzyszeń. Mała biblioteka z Podkarpacia może coś przedstawić mieszkańcom Gminy. Uzyskaliśmy dotację do projektu w wysokości 31 tys. […]


 • PRZYPOMINAMY – ODBIERZ BAJKĘ DLA DZIECKA!
  PRZYPOMINAMY – ODBIERZ BAJKĘ DLA DZIECKA!

  W listopadzie ubiegłego roku ruszyła kolejna edycja kampanii „Mała książka – wielki człowiek” (zapoczątkowana w roku 2018), w ramach której rodzicom i ich pociechom wręczane są wyprawki czytelnicze. W tym roku wyprawki otrzymują dzieci urodzone w roku 2016-2019, od stycznia 2023 będą to dzieci z roczników 2017-2020. Jeśli jeszcze nie odebraliście swojej wyprawki – zapraszamy […]


Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status