“Mała Książka – Wielki Człowiek”- podsumowanie akcji z 2018 r.

,

28 grudnia 2018 kończy się pilotażowy projekt dla trzylatków (dzieci z rocznika 2015) realizowany w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka – wielki człowiek”, który rozpoczął się w połowie września 2018 roku. Akcja miała zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Każdy trzylatek, który przyszedł do biblioteki, otrzymał w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę „Pierwsze wiersze dla…” oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego Mały Czytelnik otrzymał naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. W Wyprawce znajduje się również coś dla rodziców. „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka” to broszura informacyjna,  przypominająca o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowiadająca, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze. Dzięki akcji dziecko poznaje ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostaje pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego.

Do tarnowieckich bibliotek zapisało się w tym okresie dziewięcioro dzieci urodzonych w roku 2015. Każde otrzymało przeznaczony dla nich upominek. Dbamy o to, by dziecko samo wybierało dla siebie książkę, którą później rodzice przeczytają w domu.

Jedno dziecko otrzymało już dyplom czytelnika.

Dla dzieci urodzonych w 2016 r. mamy miłą wiadomość. W przyszłym roku i one będą mogły skorzystać z projektu. Prosimy więc rodziców o przyprowadzenie dzieci i zapisanie ich do grona czytelników już w styczniu 2019 r.

Zalety projektu:

– Dostępność – udział w projekcie dostępny jest dla wszystkich trzylatków (dzieci z rocznika 2015), niezależnie od statusu materialnego ich rodziców.

– Udział jest bezpłatny dla wszystkich grup beneficjentów, w tym bibliotek, rodziców i dzieci.

– Korzystanie z bibliotek także jest bezpłatne.

– Badania wykazują, że dzieci, które są wychowywane w środowisku, gdzie książka jest naturalnym elementem jego otoczenia, są bardziej pewne siebie, mają większy niż ich rówieśnicy zasób słownictwa, dobrze rozwiniętą wyobraźnię, a w przyszłości osiągają sukcesy i zarabiają więcej.

– Nieodłącznym elementem czytania dzieciom w wieku przedszkolnym jest obecność rodzica / opiekuna, który nie tylko udziela głosu postaciom, ale staje się przewodnikiem w nowej przygodzie przeżywanej wspólnie z dzieckiem, budując tym samym relacje, które z całą pewnością zaowocują w przyszłości.

Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Organizator: Instytut Książki

Patronat Honorowy: Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak

Partnerzy: Polska Sekcja IBBY, Fundacja Metropolia Dzieci

Patronat Medialny: Ryms, CzasDzieci.pl


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  • Mała Książka – Wielki Człowiek
    Mała Książka – Wielki Człowiek

    Gminna Biblioteka Publiczna w Tarnowcu już kolejny rok uczestniczy w akcji “Mała Książka – Wielki Człowiek W tegorocznej edycji kampanii ,,Mała książka – wielki człowiek” szczególne miejsce zajmują dzieci w wieku 4-6 lat. Co czeka na Małego Czytelnika w Wyprawce Czytelniczej? „Krasnal w Krzywej Czapce” – autorska książka stworzona specjalnie na potrzeby kampanii przez znanego […]


  • WIZYTA STUDYJNA DO ZAKOPANEGO
    WIZYTA STUDYJNA DO ZAKOPANEGO

    9 i 10 listopada 2023 r. odbyła się nasza dwudniowa wizyta studyjna w Zakopanem. Zorganizowaliśmy ją wyłącznie dla pracowników biblioteki w Tarnowcu. Celem wizyty było poznanie specyfiki regionu Podhalańskiego i jego wpływu na rozwój czytelnictwa. Zwiedziliśmy Mediatekę w Zakopanem oraz Muzeum Zakopiańskie, a w szczególności jego filię w Willi Oksza z wystawą prac Witkacego. Zwiedziliśmy […]


  • WIZYTA STUDYJNA W BIBLIOTECE WOJEWÓDZKIEJ W KRAKOWIE
    WIZYTA STUDYJNA W BIBLIOTECE WOJEWÓDZKIEJ W KRAKOWIE

    W ramach wizyty studyjnej 7 listopada 2023 r. odwiedziliśmy Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie, wraz z jej filią – Arteteką. Zaczęliśmy od Arteteki. Nowoczesny kształt i wygląd budynku zachęcał do wejścia. Arteteka to przestrzeń twórcza, sprzyjająca wymianie myśli, wspólnym dyskusjom i polemikom. To przestrzeń, w której regularnie odbywają się spotkania autorskie, turnieje gier planszowych, larpy […]


Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status