PAN JOWIALSKI W TARNOWCU

, , ,

W Gminnej Bibliotece Publicznej w Tarnowcu gościł w niedzielę 5 listopada 2023 r. amatorski teatr Figle Figle działający przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Haczowie. Zaprezentował przygotowaną niedawno sztukę Aleksandra Fredry „Pan Jowialski”. Spektakl odbył się ramach współpracy między obydwiema bibliotekami oraz sieciowania w ramach programu BLISKO. Aktorzy zaprezentowali jedynie dwa z czterech aktów sztuki, ponieważ tyle zostało przygodowych w ramach projektu. Trwają już przygotowania do kolejnych aktów.

Komedia “Pan Jowialski” Aleksandra Fredry powstała w 1832 roku, a Jowialski to jeden z najciekawszych Fredrowskich bohaterów. Stary, dobroduszny facecjonista, zasypujący otoczenie przysłowiami, sentencjami i bajkami, jak “Osiołkowi w żłoby dano”, “Małpa w kąpieli” czy “Paweł i Gaweł”.

Jest to starszy, zamożny i zadowolony z życia szlachcic noszący znaczące nazwisko pochodzące od z łacińskiego słowa jovialis (Jowisz) i oznaczające pogodnego, szczęśliwego, wesołego człowieka. Bohater ten jest idealnym porte-parole (występującym w imieniu) autora.

Jowialski z komedii Fredry miał około 80 lat. Pamiętał zatem czasy “króla Sasa”, rozbiory i utratę niepodległości Rzeczypospolitej w 1795 roku. Zapewne boleśnie przeżył klęskę Napoleona, a wraz z nią koniec nadziei na odzyskanie wolności. Krytycy nie są jednomyślni w ocenie Jowialskiego. Jedni widzą w nim uosobienie umysłowego marazmu i bezmyślności, drudzy “wewnętrznego emigranta”, który stara się uciec od ponurego świata narodowych katastrof.

Pierwowzorem postaci Jowialskiego był bowiem znajomy pisarza, staruszek nazwiskiem Grzymała, znany z życzliwości do ludzi oraz umiłowania rozmaitych przysłów i bajeczek.

Autor w komedii wprowadził wątek tradycyjny, u nas znany z komedyjki Baryki “Z chłopa król”, ale odmienny o tyle, iż zabawa kosztem biedaka przebranego za króla zwraca się przeciw jej organizatorom, biedak bowiem okazuje się frantem, który prześladowców swych wywodzi w pole.

Dziękuję za przybycie Pani Wójt, przewodniczącemu Rady Gminy, radnym, mieszkańcom naszej gminy, również gościom z Haczowa i Jasła. Mam nadzieję, że tak ja, Państwo dzisiaj, dobrze się bawiliście w trakcie oglądania spektaklu w reżyserii Sebastiana Jakubczyka.

Dziękuję Dyrektorowi Gminnego Ośrodka Kultury za wypożyczenie pomieszczeń do zaprezentowania sztuki. Dziękuję moim współpracownikom za pomoc w przygotowaniu sceny.

Spektakl odbył się w ramach zadania: „Biblioteka zbliża sąsiadów – integracja mieszkańców Gminy Tarnowiec poprzez literaturę, historię lokalną, sztukę i tradycję regionalną” realizowanego zgodnie z umową nr 21/2022/NCK/B w ramach BLISKO – BIBLIOTEKA | LOKALNOŚĆ | INICJATYWY | SPOŁECZNOŚĆ | KOOPERACJA | ODDOLNOŚĆ PRIORYTET 4 *NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA 2.0. NA LATA 2021-2025* przez Gminną Bibliotekę Publiczną.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 • WIZYTA STUDYJNA DO ZAKOPANEGO
  WIZYTA STUDYJNA DO ZAKOPANEGO

  9 i 10 listopada 2023 r. odbyła się nasza dwudniowa wizyta studyjna w Zakopanem. Zorganizowaliśmy ją wyłącznie dla pracowników biblioteki w Tarnowcu. Celem wizyty było poznanie specyfiki regionu Podhalańskiego i jego wpływu na rozwój czytelnictwa. Zwiedziliśmy Mediatekę w Zakopanem oraz Muzeum Zakopiańskie, a w szczególności jego filię w Willi Oksza z wystawą prac Witkacego. Zwiedziliśmy […]


 • WIZYTA STUDYJNA W BIBLIOTECE WOJEWÓDZKIEJ W KRAKOWIE
  WIZYTA STUDYJNA W BIBLIOTECE WOJEWÓDZKIEJ W KRAKOWIE

  W ramach wizyty studyjnej 7 listopada 2023 r. odwiedziliśmy Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie, wraz z jej filią – Arteteką. Zaczęliśmy od Arteteki. Nowoczesny kształt i wygląd budynku zachęcał do wejścia. Arteteka to przestrzeń twórcza, sprzyjająca wymianie myśli, wspólnym dyskusjom i polemikom. To przestrzeń, w której regularnie odbywają się spotkania autorskie, turnieje gier planszowych, larpy […]


 • PAN JOWIALSKI W TARNOWCU
  PAN JOWIALSKI W TARNOWCU

  W Gminnej Bibliotece Publicznej w Tarnowcu gościł w niedzielę 5 listopada 2023 r. amatorski teatr Figle Figle działający przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Haczowie. Zaprezentował przygotowaną niedawno sztukę Aleksandra Fredry „Pan Jowialski”. Spektakl odbył się ramach współpracy między obydwiema bibliotekami oraz sieciowania w ramach programu BLISKO. Aktorzy zaprezentowali jedynie dwa z czterech aktów sztuki, ponieważ […]


Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status