POZNAJEMY FREDRĘ – WYJAZD DO ZAMKU KAMIENIEC

, , ,

28 kwietnia 2023 r. uczniowie klas VI–VIII za szkól podstawowych w Gliniku Polskim, Roztokach i Wrocanki wybrali się wraz z nauczycielami i pracownikami Gminnej Biblioteki Publicznej w Tarnowcu na wycieczkę do położonego kilkadziesiąt kilometrów od naszej gminy zamku Kamieniec. Pierwsze historyczne wzmianki o tej warowni pochodzą z roku 1348, czyli z okresu panowania króla Kazimierza Wielkiego. Budowlę tę rozsławił w XIX wieku wspaniały polski komediopisarz hrabia Aleksander Fredro, który opierając się na dokumentacji tej warowni, napisał arcyzabawną sztukę pt. „Zemsta”. Jednym z właścicieli zamku był Jan Skotnicki, do którego należał również Tarnowiec.

Dzieło Fredry to do dziś znajduje się wśród lektur szkolnych.

Uczestnicy wyprawy mieli szansę zwiedzić mury starego zamczyska Kamieniec. Szczególnie wielkie emocje uczniów i uczennic wzbudziła sala tortur. Doskonale bawili się za to podczas warsztatów ceramicznych. Mieli szansę podziwiać panoramę gór i na zamkowym dziedzińcu na ogniu upiec kiełbaski.

Wycieczka wzbogaciła wiedzę uczniów o średniowiecznych warowniach, zachęciła do poznania utworu Aleksandra Fredry oraz stała się okazją do zintegrowania się z kolegami i koleżankami z innych klas.

Wycieczka odbyła się z inicjatywy oddolnej „Poznajemy Fredrę” zaproponowanej przez Panią Katarzynę Kanię w ramach zadania „Biblioteka zbliża sąsiadów – integracja mieszkańców Gminy Tarnowiec poprzez literaturę, historię lokalną, sztukę i tradycję regionalną” w ramach programu BLISKO (2022-2023) dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025- Priorytet 4.1.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 • WIZYTA STUDYJNA DO ZAKOPANEGO
  WIZYTA STUDYJNA DO ZAKOPANEGO

  9 i 10 listopada 2023 r. odbyła się nasza dwudniowa wizyta studyjna w Zakopanem. Zorganizowaliśmy ją wyłącznie dla pracowników biblioteki w Tarnowcu. Celem wizyty było poznanie specyfiki regionu Podhalańskiego i jego wpływu na rozwój czytelnictwa. Zwiedziliśmy Mediatekę w Zakopanem oraz Muzeum Zakopiańskie, a w szczególności jego filię w Willi Oksza z wystawą prac Witkacego. Zwiedziliśmy […]


 • WIZYTA STUDYJNA W BIBLIOTECE WOJEWÓDZKIEJ W KRAKOWIE
  WIZYTA STUDYJNA W BIBLIOTECE WOJEWÓDZKIEJ W KRAKOWIE

  W ramach wizyty studyjnej 7 listopada 2023 r. odwiedziliśmy Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie, wraz z jej filią – Arteteką. Zaczęliśmy od Arteteki. Nowoczesny kształt i wygląd budynku zachęcał do wejścia. Arteteka to przestrzeń twórcza, sprzyjająca wymianie myśli, wspólnym dyskusjom i polemikom. To przestrzeń, w której regularnie odbywają się spotkania autorskie, turnieje gier planszowych, larpy […]


 • PAN JOWIALSKI W TARNOWCU
  PAN JOWIALSKI W TARNOWCU

  W Gminnej Bibliotece Publicznej w Tarnowcu gościł w niedzielę 5 listopada 2023 r. amatorski teatr Figle Figle działający przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Haczowie. Zaprezentował przygotowaną niedawno sztukę Aleksandra Fredry „Pan Jowialski”. Spektakl odbył się ramach współpracy między obydwiema bibliotekami oraz sieciowania w ramach programu BLISKO. Aktorzy zaprezentowali jedynie dwa z czterech aktów sztuki, ponieważ […]


Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status