Promocja “Czterech pór życia”

, ,

Promocja najnowszego tomiku wierszy Stanisławy Gierlasińskiej z Łubienka, wydanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Tarnowcu, odbyła się 16 stycznia br. w Filii w Łubnie Szlacheckim. W spotkaniu wzięło udział kilkadziesiąt zaproszonych gości, rodzina, znajomi, sołtysi i rodni, dyrektor szkoły w Łubnie Szlacheckim, ks. proboszcz z Łubienka oraz członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z Łubna Opacego. Biblioteka przyjęła gości w placówce, która w grudniu otrzymała nowy wygląd, poprzez położenie podłogi, wymalowanie ścian i zakup nowych mebli. Podczas spotkania autorka czytała swoje wiesze, odpowiadała na pytania gości oraz podpisywała egzeplarze tomiku.

 

Stanisława Gierlasińska jest, jak sama mówi o sobie, gospodynią domową i poetką. Urodziła się okresie II Wojny światowej. Rodzina p. Stanisławy ocalała z pożogi wojennej dzięki ucieczce z Łubienka, które leżało na linii frontu niemiecko-rosyjskiego. Jednym z 11 ocalałych domów we wsi był dom rodzinny p. Stanisławy.

Była najstarszym dzieckiem państwa Wójtowiczów. Ukończyła siedem klas szkoły podstawowej w Łubienku. Pomagała rodzicom w pracach rolnych i przy gospodarstwie, a mamie przy wychowaniu młodszego rodzeństwa.

W 1967 r. wyszła za mąż za Józefa Gierlasińskiego Oboje wybudowali dom w Łubienku. Jest szczęśliwą mamą i babcią.

Z powodu choroby przestała pracować przy gospodarstwie, a czas wolny poświęciła swojej nowej pasji – pisaniu wierszy. Jej inspiratorką była Maria Tomasik, której tomik wierszy przeczytała od deski do deski.

Od 2013r. należy do Klub Poetów i Twórców Ludowych Ziemi Jasielskiej „Michalina” działającego przy JDK w Jaśle.

Bierze udział w licznych konkursach poetyckich, m.in. w Szebniach, Sobniowie i Niepli, otrzymując nagrody i wyróżnienia. Należę również do Stowarzyszenia Diabetyków w Jedliczu.

Czyta wiersze i pisze wiersze na różne okazje. Opisuje życie wiejskie, zwyczaje ludowe i obrzędy religijne, składa życzenia. Dziękując w nich Bogu za wiarę, dzieci oraz długie życie w szczęśliwym związku małżeński. W 2017 r. państwo Gierlasińscy obchodzili Złote Gody.

 

Mottem życiowym autorki wierszy jest:

 

„Jak sobie troszkę po rymuję

To się od razu  lepiej czuję”


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 • WIZYTA STUDYJNA DO ZAKOPANEGO
  WIZYTA STUDYJNA DO ZAKOPANEGO

  9 i 10 listopada 2023 r. odbyła się nasza dwudniowa wizyta studyjna w Zakopanem. Zorganizowaliśmy ją wyłącznie dla pracowników biblioteki w Tarnowcu. Celem wizyty było poznanie specyfiki regionu Podhalańskiego i jego wpływu na rozwój czytelnictwa. Zwiedziliśmy Mediatekę w Zakopanem oraz Muzeum Zakopiańskie, a w szczególności jego filię w Willi Oksza z wystawą prac Witkacego. Zwiedziliśmy […]


 • WIZYTA STUDYJNA W BIBLIOTECE WOJEWÓDZKIEJ W KRAKOWIE
  WIZYTA STUDYJNA W BIBLIOTECE WOJEWÓDZKIEJ W KRAKOWIE

  W ramach wizyty studyjnej 7 listopada 2023 r. odwiedziliśmy Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie, wraz z jej filią – Arteteką. Zaczęliśmy od Arteteki. Nowoczesny kształt i wygląd budynku zachęcał do wejścia. Arteteka to przestrzeń twórcza, sprzyjająca wymianie myśli, wspólnym dyskusjom i polemikom. To przestrzeń, w której regularnie odbywają się spotkania autorskie, turnieje gier planszowych, larpy […]


 • PAN JOWIALSKI W TARNOWCU
  PAN JOWIALSKI W TARNOWCU

  W Gminnej Bibliotece Publicznej w Tarnowcu gościł w niedzielę 5 listopada 2023 r. amatorski teatr Figle Figle działający przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Haczowie. Zaprezentował przygotowaną niedawno sztukę Aleksandra Fredry „Pan Jowialski”. Spektakl odbył się ramach współpracy między obydwiema bibliotekami oraz sieciowania w ramach programu BLISKO. Aktorzy zaprezentowali jedynie dwa z czterech aktów sztuki, ponieważ […]


Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status