Promocja “Czterech pór życia”

, ,

Promocja najnowszego tomiku wierszy Stanisławy Gierlasińskiej z Łubienka, wydanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Tarnowcu, odbyła się 16 stycznia br. w Filii w Łubnie Szlacheckim. W spotkaniu wzięło udział kilkadziesiąt zaproszonych gości, rodzina, znajomi, sołtysi i rodni, dyrektor szkoły w Łubnie Szlacheckim, ks. proboszcz z Łubienka oraz członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z Łubna Opacego. Biblioteka przyjęła gości w placówce, która w grudniu otrzymała nowy wygląd, poprzez położenie podłogi, wymalowanie ścian i zakup nowych mebli. Podczas spotkania autorka czytała swoje wiesze, odpowiadała na pytania gości oraz podpisywała egzeplarze tomiku.

 

Stanisława Gierlasińska jest, jak sama mówi o sobie, gospodynią domową i poetką. Urodziła się okresie II Wojny światowej. Rodzina p. Stanisławy ocalała z pożogi wojennej dzięki ucieczce z Łubienka, które leżało na linii frontu niemiecko-rosyjskiego. Jednym z 11 ocalałych domów we wsi był dom rodzinny p. Stanisławy.

Była najstarszym dzieckiem państwa Wójtowiczów. Ukończyła siedem klas szkoły podstawowej w Łubienku. Pomagała rodzicom w pracach rolnych i przy gospodarstwie, a mamie przy wychowaniu młodszego rodzeństwa.

W 1967 r. wyszła za mąż za Józefa Gierlasińskiego Oboje wybudowali dom w Łubienku. Jest szczęśliwą mamą i babcią.

Z powodu choroby przestała pracować przy gospodarstwie, a czas wolny poświęciła swojej nowej pasji – pisaniu wierszy. Jej inspiratorką była Maria Tomasik, której tomik wierszy przeczytała od deski do deski.

Od 2013r. należy do Klub Poetów i Twórców Ludowych Ziemi Jasielskiej „Michalina” działającego przy JDK w Jaśle.

Bierze udział w licznych konkursach poetyckich, m.in. w Szebniach, Sobniowie i Niepli, otrzymując nagrody i wyróżnienia. Należę również do Stowarzyszenia Diabetyków w Jedliczu.

Czyta wiersze i pisze wiersze na różne okazje. Opisuje życie wiejskie, zwyczaje ludowe i obrzędy religijne, składa życzenia. Dziękując w nich Bogu za wiarę, dzieci oraz długie życie w szczęśliwym związku małżeński. W 2017 r. państwo Gierlasińscy obchodzili Złote Gody.

 

Mottem życiowym autorki wierszy jest:

 

„Jak sobie troszkę po rymuję

To się od razu  lepiej czuję”


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 • Konkurs o “Złotą Jagodę”
  Konkurs o “Złotą Jagodę”

  Gminna Biblioteka Publiczna w Tarnowcu ogłasza dla mieszkańców Powiatu Jasielskiego konkurs na wiersz lub opowiadanie. Pragniemy zachęcić mieszkańców do podejmowania prób literackich, pobudzić w nich wyobraźnię pogłębioną o odbiór poezji i prozy. Proponujemy dwa tematy utworów: Miron Białoszewski i jego pobyt w Tarnowcu oraz Matka Boska Jagodna. Do udziału w konkursie zapraszamy zarówno osoby dorosłe […]


 • Miron, dawno Cię tutaj nie było
  Miron, dawno Cię tutaj nie było

  Jak już poinformowałem, nasz projekt zadania „Miron, dawno Cię tutaj nie było” został przyjęty do realizacji. Cieszę się, że znaleźliśmy się w tej szczęśliwej trzydziestce beneficjentów, a należy wspomnieć, że do konkursu przystąpiło prawie 400 instytucji i stowarzyszeń. Mała biblioteka z Podkarpacia może coś przedstawić mieszkańcom Gminy. Uzyskaliśmy dotację do projektu w wysokości 31 tys. […]


 • PRZYPOMINAMY – ODBIERZ BAJKĘ DLA DZIECKA!
  PRZYPOMINAMY – ODBIERZ BAJKĘ DLA DZIECKA!

  W listopadzie ubiegłego roku ruszyła kolejna edycja kampanii „Mała książka – wielki człowiek” (zapoczątkowana w roku 2018), w ramach której rodzicom i ich pociechom wręczane są wyprawki czytelnicze. W tym roku wyprawki otrzymują dzieci urodzone w roku 2016-2019, od stycznia 2023 będą to dzieci z roczników 2017-2020. Jeśli jeszcze nie odebraliście swojej wyprawki – zapraszamy […]


Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status