Ruszamy z projektem EtnoPolska 2022

Gminna Biblioteka Publiczna w Tarnowcu otrzymała 19 tys. zł na projekt „Godki tarnowieckie” – cykl słuchowisk z gwarą tarnowiecką opartych na prozie Adolfa Orzechowicza z Sądkowej  dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska 2022.

Program EtnoPolska 2022 jest odpowiedzią na potrzeby społeczności lokalnych, dla których ważne jest lokalne dziedzictwo kulturowe. Szacunek dla dorobku kulturowego poprzednich pokoleń jest podstawą budowania tożsamości, a wartością nadrzędną jest odwoływanie się do tradycji środowiskowych oraz tradycji różnych grup społecznych. Dzięki pojedynczym członkom społeczności lokalnych lub różnego rodzaju grupom kultywowane są tradycje lokalne stanowiące podstawę budowania aktywnych społeczności. Ich działalność umożliwia przekaz międzypokoleniowy, pełniący funkcję integracyjną i afirmującą lokalne wspólnoty.

Celem naszego projektu jest popularyzacja „gwary tarnowieckiej”, jaką zapisał na kartach opowiadań Dolek Orzechowicz. Jest ona odmianą gwary podkarpackiej popularną wśród mieszkańców polski południowo-wschodniej jako lokalna odmiana polszczyzny. Za kwestie językowe Podkarpacia odpowiadają również nasi sąsiedzi z Ukrainy, Czech, Niemiec, a także Śląska. Podobnie jak we wszystkich pozostałych gwarach najważniejsze jednak okazało się utrwalenie w mowie i piśmie słów, które dziś przypisywane są zazwyczaj mieszkańcom województwa podkarpackiego. Mimo że wiele z tych słów nie jest zrozumiałych dla niektórych osób, my wierzymy, że pielęgnowanie gwary jest pięknym i drogocennym darem, jaki otrzymaliśmy. Ponadto regionalizmy stały się poniekąd pamiątką historyczną i elementem łączącym ludzi, którzy zamieszkują ten sam teren.

Nasze działanie ma przeciwdziałać negatywnemu zjawisku zanikania gwary w naszej okolicy. Coraz mniej mieszkańców Gminy Tarnowiec to osoby dwulektalne, czyli używające zarówno dialektu, jak i polszczyzny ogólnej.

Nasz projekt będzie promował gwarę rozumianą jako dziedzictwo kulturowe Gminy Tarnowiec. Dodajmy dziedzictwo kultury oralnej (mówionej), czyli wyjątkowo nietrwałe, które pragniemy utrwalić, wykorzystując różnorodne, zarówno sprawdzone, jak i innowacyjne rozwiązania w formie warsztatów, słuchowisk promujące miejscowy dialekt.

Gminna Biblioteka Publiczna w Tarnowcu poszukuje i zaprasza do projektu osoby umiejące mówić gwarą, które nie boją się wyzwań i chcą swój głos użyczyć bohaterom opowiadań. Proponujemy udział w szkoleniach, których zadaniem będzie nauka mówienia do mikrofonu i gry aktorskiej. Do naszego projektu zgłaszać się mogą kobiety i mężczyźni w różnym wieku.

Efektem projektu będzie 12 słuchowisk (audiobooków), w których jako aktorzy wystąpią mieszkańcy Gminy Tarnowiec. W październiku odbędzie się spotkanie dla mieszkańców gminy zamykające projekt, podczas którego zaproszeni goście dowiedzą się o historii i procesie powstawania audiobooków, zorganizowana zostanie wystawa fotografii, dokumentująca projekt, a uczestnicy zaprezentują swoje umiejętności zdobyte podczas szkoleń.

Czekamy na zgłoszenia: gpb.tarnowiec@gmail.com, tel. 13 42 55 005 lub 699 710 332


  • WIZYTA STUDYJNA DO ZAKOPANEGO
    WIZYTA STUDYJNA DO ZAKOPANEGO

    9 i 10 listopada 2023 r. odbyła się nasza dwudniowa wizyta studyjna w Zakopanem. Zorganizowaliśmy ją wyłącznie dla pracowników biblioteki w Tarnowcu. Celem wizyty było poznanie specyfiki regionu Podhalańskiego i jego wpływu na rozwój czytelnictwa. Zwiedziliśmy Mediatekę w Zakopanem oraz Muzeum Zakopiańskie, a w szczególności jego filię w Willi Oksza z wystawą prac Witkacego. Zwiedziliśmy […]


  • WIZYTA STUDYJNA W BIBLIOTECE WOJEWÓDZKIEJ W KRAKOWIE
    WIZYTA STUDYJNA W BIBLIOTECE WOJEWÓDZKIEJ W KRAKOWIE

    W ramach wizyty studyjnej 7 listopada 2023 r. odwiedziliśmy Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie, wraz z jej filią – Arteteką. Zaczęliśmy od Arteteki. Nowoczesny kształt i wygląd budynku zachęcał do wejścia. Arteteka to przestrzeń twórcza, sprzyjająca wymianie myśli, wspólnym dyskusjom i polemikom. To przestrzeń, w której regularnie odbywają się spotkania autorskie, turnieje gier planszowych, larpy […]


  • PAN JOWIALSKI W TARNOWCU
    PAN JOWIALSKI W TARNOWCU

    W Gminnej Bibliotece Publicznej w Tarnowcu gościł w niedzielę 5 listopada 2023 r. amatorski teatr Figle Figle działający przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Haczowie. Zaprezentował przygotowaną niedawno sztukę Aleksandra Fredry „Pan Jowialski”. Spektakl odbył się ramach współpracy między obydwiema bibliotekami oraz sieciowania w ramach programu BLISKO. Aktorzy zaprezentowali jedynie dwa z czterech aktów sztuki, ponieważ […]


Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status