Ruszamy z projektem EtnoPolska 2022

Gminna Biblioteka Publiczna w Tarnowcu otrzymała 19 tys. zł na projekt „Godki tarnowieckie” – cykl słuchowisk z gwarą tarnowiecką opartych na prozie Adolfa Orzechowicza z Sądkowej  dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska 2022.

Program EtnoPolska 2022 jest odpowiedzią na potrzeby społeczności lokalnych, dla których ważne jest lokalne dziedzictwo kulturowe. Szacunek dla dorobku kulturowego poprzednich pokoleń jest podstawą budowania tożsamości, a wartością nadrzędną jest odwoływanie się do tradycji środowiskowych oraz tradycji różnych grup społecznych. Dzięki pojedynczym członkom społeczności lokalnych lub różnego rodzaju grupom kultywowane są tradycje lokalne stanowiące podstawę budowania aktywnych społeczności. Ich działalność umożliwia przekaz międzypokoleniowy, pełniący funkcję integracyjną i afirmującą lokalne wspólnoty.

Celem naszego projektu jest popularyzacja „gwary tarnowieckiej”, jaką zapisał na kartach opowiadań Dolek Orzechowicz. Jest ona odmianą gwary podkarpackiej popularną wśród mieszkańców polski południowo-wschodniej jako lokalna odmiana polszczyzny. Za kwestie językowe Podkarpacia odpowiadają również nasi sąsiedzi z Ukrainy, Czech, Niemiec, a także Śląska. Podobnie jak we wszystkich pozostałych gwarach najważniejsze jednak okazało się utrwalenie w mowie i piśmie słów, które dziś przypisywane są zazwyczaj mieszkańcom województwa podkarpackiego. Mimo że wiele z tych słów nie jest zrozumiałych dla niektórych osób, my wierzymy, że pielęgnowanie gwary jest pięknym i drogocennym darem, jaki otrzymaliśmy. Ponadto regionalizmy stały się poniekąd pamiątką historyczną i elementem łączącym ludzi, którzy zamieszkują ten sam teren.

Nasze działanie ma przeciwdziałać negatywnemu zjawisku zanikania gwary w naszej okolicy. Coraz mniej mieszkańców Gminy Tarnowiec to osoby dwulektalne, czyli używające zarówno dialektu, jak i polszczyzny ogólnej.

Nasz projekt będzie promował gwarę rozumianą jako dziedzictwo kulturowe Gminy Tarnowiec. Dodajmy dziedzictwo kultury oralnej (mówionej), czyli wyjątkowo nietrwałe, które pragniemy utrwalić, wykorzystując różnorodne, zarówno sprawdzone, jak i innowacyjne rozwiązania w formie warsztatów, słuchowisk promujące miejscowy dialekt.

Gminna Biblioteka Publiczna w Tarnowcu poszukuje i zaprasza do projektu osoby umiejące mówić gwarą, które nie boją się wyzwań i chcą swój głos użyczyć bohaterom opowiadań. Proponujemy udział w szkoleniach, których zadaniem będzie nauka mówienia do mikrofonu i gry aktorskiej. Do naszego projektu zgłaszać się mogą kobiety i mężczyźni w różnym wieku.

Efektem projektu będzie 12 słuchowisk (audiobooków), w których jako aktorzy wystąpią mieszkańcy Gminy Tarnowiec. W październiku odbędzie się spotkanie dla mieszkańców gminy zamykające projekt, podczas którego zaproszeni goście dowiedzą się o historii i procesie powstawania audiobooków, zorganizowana zostanie wystawa fotografii, dokumentująca projekt, a uczestnicy zaprezentują swoje umiejętności zdobyte podczas szkoleń.

Czekamy na zgłoszenia: gpb.tarnowiec@gmail.com, tel. 13 42 55 005 lub 699 710 332


 • Konkurs o “Złotą Jagodę”
  Konkurs o “Złotą Jagodę”

  Gminna Biblioteka Publiczna w Tarnowcu ogłasza dla mieszkańców Powiatu Jasielskiego konkurs na wiersz lub opowiadanie. Pragniemy zachęcić mieszkańców do podejmowania prób literackich, pobudzić w nich wyobraźnię pogłębioną o odbiór poezji i prozy. Proponujemy dwa tematy utworów: Miron Białoszewski i jego pobyt w Tarnowcu oraz Matka Boska Jagodna. Do udziału w konkursie zapraszamy zarówno osoby dorosłe […]


 • Miron, dawno Cię tutaj nie było
  Miron, dawno Cię tutaj nie było

  Jak już poinformowałem, nasz projekt zadania „Miron, dawno Cię tutaj nie było” został przyjęty do realizacji. Cieszę się, że znaleźliśmy się w tej szczęśliwej trzydziestce beneficjentów, a należy wspomnieć, że do konkursu przystąpiło prawie 400 instytucji i stowarzyszeń. Mała biblioteka z Podkarpacia może coś przedstawić mieszkańcom Gminy. Uzyskaliśmy dotację do projektu w wysokości 31 tys. […]


 • PRZYPOMINAMY – ODBIERZ BAJKĘ DLA DZIECKA!
  PRZYPOMINAMY – ODBIERZ BAJKĘ DLA DZIECKA!

  W listopadzie ubiegłego roku ruszyła kolejna edycja kampanii „Mała książka – wielki człowiek” (zapoczątkowana w roku 2018), w ramach której rodzicom i ich pociechom wręczane są wyprawki czytelnicze. W tym roku wyprawki otrzymują dzieci urodzone w roku 2016-2019, od stycznia 2023 będą to dzieci z roczników 2017-2020. Jeśli jeszcze nie odebraliście swojej wyprawki – zapraszamy […]


Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status