Odpowiedzi na pytanie, jak budować wspólnoty lokalne szukali uczestnicy debaty obywatelskiej, która 17 maja br. odbyła się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Tarnowcu. W debacie wzięli udział przedstawiciele mieszkańcy gminy Tarnowiec oraz zaproszeni goście z bibliotek powiatu jasielskiego. Podobne debaty odbywają się również w 54 innych bibliotekach w całej Polsce.
Debaty lokalne organizowane są w ramach projektu „Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej” realizowanego przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową wspólnie z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego jako lokalna część Kongresu Obywatelskiego. Partnerem Strategicznym projektu jest PKO Bank Polski. Projekt objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.
Celem przedsięwzięcia w tym roku jest wspólna refleksja nad pytaniem, na czym powinniśmy oprzeć lokalne wspólnoty: na tożsamości, interesach, czy wspólnych projektach. O cechach wspólnoty mówił na wstępie dyrektor biblioteki Wacław Kozdrój – jest to zbiorowość ludzka oparta na silnych emocjonalnych, więziach opartych na pokrewieństwie, braterstwie i tradycji. Wspólnotami są mieszkańcy danej miejscowości, pracownicy firmy czy członkowie jakiejś organizacji lub stowarzyszenia. Są to ekskluzywne zbiorowości cechujące się trwałością, duchowością, tradycją i bezwarunkową przynależnością. Debatujmy, by ułatwić wspólnotom nabrać osobowości.
W trakcie debaty uczestnikom zadano dwa pytania:
- Co łączy mieszkańców miasta lub gminy, co powoduje, że stają się wspólnotą?
- Co można zrobić na poziomie lokalnym, by wzmacniać to, co łączy mieszkańców?
We wczorajszej debacie obywatelskiej uczestnicy debaty w Gminnej Bibliotece Publicznej w Tarnowcu uznali, że wspólne wartości i wierzenia oraz bezpośrednie relacje między mieszkańcami i wspólne miejsce zamieszkania, są tymi czynnikami, które decydują o tym, że stajemy się wspólnotą.
Odpowiedź na drugie pytanie sprawiła uczestnikom więcej problemu, jednak uczestnicy debaty sugerowani, żeby uświadamiać mieszkańcom możliwościach jednostki w społeczności, inwestować w infrastrukturę oraz wychowywać po obywatelsku od najmłodszych lat.
Efekty wczorajszej debaty w naszej bibliotece i debat organizowanych w tym tygodniu w 54 innych bibliotekach w Polsce, zostaną wykorzystane w trakcie XII Kongresu Obywatelskiego, który odbędzie się jesienią 2017 r. Będą też przekazane krajowym partnerom (ministerstwom, szkołom wyższym, organizacjom pracodawców itp.) odpowiedzialnym i angażującym się we wspieranie aktywności obywatelskiej Polaków i budowę kapitału społecznego. Konkluzje i pomysły wynikające z debaty będziemy mogli również wykorzystać lokalnie, na przykład planując działania edukacyjne skierowane do mieszkańców czy ubiegając się o finansowanie projektów.
W trakcie dyskusji uczestnicy wyrazili swoje opinie na temat debaty. Uczniowie gimnazjum podziękowali za zaproszenie i za chęć wysłuchania ich zdania. Jeden z uczestników podkreślił, że do pełnej realizacji wyników debat potrzeba jeszcze zmiany niektórych przepisów prawa.
W Tarnowcu Debatę Obywatelską prowadziła pani Małgorzata Suwaj. Dziękujemy dyrektorowi GOK w Tarnowcu za udostępnienie sali i sprzętu potrzebnego do przeprowadzenia debaty.
#RSPL2017
Dodaj komentarz