Witkacy wraca do Tarnowca

, ,

Wydarzenie„Witkacy wraca do Tarnowca”, które odbyło się 14 lipca 2022 r. w Tarnowcu, było pomysłem grupy Przyjaciół Biblioteki w Tarnowcu.

Podczas wydarzenia zaprezentowano książkę Wacława Kozdrója „Leszczyńcy h. Sas z Tarnowca. Historia rodu i przyjaźni z Witkacym. Przedstawia ona związki ostatniego przed II wojną właściciela dworu w Tarnowcu prof. Jana Leszczyńskiego z wybitnym malarzem, pisarzem i filozofem St. I. Witkiewiczem. Artysta wielokrotnie gościem tarnowieckiego dworu, tu odbywał dyskusje filozoficzne, a przede wszystkim, portretował członków rodziny Leszczyńskich. Właściciel dworu w Tarnowcu urodził się w Krośnie w 1905 r. i był synem wysokiego urzędnika Starostwa w Krośnie. To jeden z mało znanych faktów z lokalnej historii, który poznali mieszkańcy Tarnowca. Jan Leszczyński zaopiekował się spuścizną literacką i filozoficzną Witkacego, wydobył jego rękopisy z gruzów warszawskiej kamienicy zbombardowanej podczas powstania, opracował je krytycznie i wydał w kilku tomach.

Inicjatywa napisania i wydania publikacji poświęconej historii przyjaźni Witkacego z Janem Leszczyńskim i jego żoną, Janiną Leszczyńską-Turowską wyszła z biblioteki w Tarnowcu. Autorem publikacji jest dyrektor biblioteki Wacław Kozdrój. W tle opowieści o Janie Leszczyńskim przewijają się postacie Zofii i Tadeusza „Boya” Żeleńskich, Edwarda Leszczyńskiego, Kazimierza Pilińskiego i szeregu innych znanych artystów i uczonych okresu międzywojennego, który również bywali w Tarnowcu.

Na wydarzenie złożyło się przedstawienie teatralne przygotowane na podstawie fragmentów sztuk Witkacego w wykonaniu młodzieży oraz wystawa reprodukcji portretów Jana i Janiny Leszczyńskich autorstwa Witkacego.

Inicjatywa pod nazwą „Witkacy wraca do Tarnowca” realizowana była w ramach projektu „Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2021-2023” dofinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030. Regionalnymi Operatorami Projektu są: „Fundacja Przestrzeń Lokalna”, Fundacja Fundusz Lokalny SMK, Stowarzyszenie LGD „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej”, Stowarzyszenie LGD „TRYGON- Rozwój i Innowacja. Patronem wydarzenia było Koło Gospodyń Wiejskich w Gąsówce, które przygotowało dla uczestników wydarzenia słodki poczęstunek.

 


  • Konkurs o “Złotą Jagodę”
    Konkurs o “Złotą Jagodę”

    Gminna Biblioteka Publiczna w Tarnowcu ogłasza dla mieszkańców Powiatu Jasielskiego konkurs na wiersz lub opowiadanie. Pragniemy zachęcić mieszkańców do podejmowania prób literackich, pobudzić w nich wyobraźnię pogłębioną o odbiór poezji i prozy. Proponujemy dwa tematy utworów: Miron Białoszewski i jego pobyt w Tarnowcu oraz Matka Boska Jagodna. Do udziału w konkursie zapraszamy zarówno osoby dorosłe […]


  • Miron, dawno Cię tutaj nie było
    Miron, dawno Cię tutaj nie było

    Jak już poinformowałem, nasz projekt zadania „Miron, dawno Cię tutaj nie było” został przyjęty do realizacji. Cieszę się, że znaleźliśmy się w tej szczęśliwej trzydziestce beneficjentów, a należy wspomnieć, że do konkursu przystąpiło prawie 400 instytucji i stowarzyszeń. Mała biblioteka z Podkarpacia może coś przedstawić mieszkańcom Gminy. Uzyskaliśmy dotację do projektu w wysokości 31 tys. […]


  • PRZYPOMINAMY – ODBIERZ BAJKĘ DLA DZIECKA!
    PRZYPOMINAMY – ODBIERZ BAJKĘ DLA DZIECKA!

    W listopadzie ubiegłego roku ruszyła kolejna edycja kampanii „Mała książka – wielki człowiek” (zapoczątkowana w roku 2018), w ramach której rodzicom i ich pociechom wręczane są wyprawki czytelnicze. W tym roku wyprawki otrzymują dzieci urodzone w roku 2016-2019, od stycznia 2023 będą to dzieci z roczników 2017-2020. Jeśli jeszcze nie odebraliście swojej wyprawki – zapraszamy […]


Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status