Witkacy wraca do Tarnowca

, ,

Wydarzenie„Witkacy wraca do Tarnowca”, które odbyło się 14 lipca 2022 r. w Tarnowcu, było pomysłem grupy Przyjaciół Biblioteki w Tarnowcu.

Podczas wydarzenia zaprezentowano książkę Wacława Kozdrója „Leszczyńcy h. Sas z Tarnowca. Historia rodu i przyjaźni z Witkacym. Przedstawia ona związki ostatniego przed II wojną właściciela dworu w Tarnowcu prof. Jana Leszczyńskiego z wybitnym malarzem, pisarzem i filozofem St. I. Witkiewiczem. Artysta wielokrotnie gościem tarnowieckiego dworu, tu odbywał dyskusje filozoficzne, a przede wszystkim, portretował członków rodziny Leszczyńskich. Właściciel dworu w Tarnowcu urodził się w Krośnie w 1905 r. i był synem wysokiego urzędnika Starostwa w Krośnie. To jeden z mało znanych faktów z lokalnej historii, który poznali mieszkańcy Tarnowca. Jan Leszczyński zaopiekował się spuścizną literacką i filozoficzną Witkacego, wydobył jego rękopisy z gruzów warszawskiej kamienicy zbombardowanej podczas powstania, opracował je krytycznie i wydał w kilku tomach.

Inicjatywa napisania i wydania publikacji poświęconej historii przyjaźni Witkacego z Janem Leszczyńskim i jego żoną, Janiną Leszczyńską-Turowską wyszła z biblioteki w Tarnowcu. Autorem publikacji jest dyrektor biblioteki Wacław Kozdrój. W tle opowieści o Janie Leszczyńskim przewijają się postacie Zofii i Tadeusza „Boya” Żeleńskich, Edwarda Leszczyńskiego, Kazimierza Pilińskiego i szeregu innych znanych artystów i uczonych okresu międzywojennego, który również bywali w Tarnowcu.

Na wydarzenie złożyło się przedstawienie teatralne przygotowane na podstawie fragmentów sztuk Witkacego w wykonaniu młodzieży oraz wystawa reprodukcji portretów Jana i Janiny Leszczyńskich autorstwa Witkacego.

Inicjatywa pod nazwą „Witkacy wraca do Tarnowca” realizowana była w ramach projektu „Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2021-2023” dofinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030. Regionalnymi Operatorami Projektu są: „Fundacja Przestrzeń Lokalna”, Fundacja Fundusz Lokalny SMK, Stowarzyszenie LGD „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej”, Stowarzyszenie LGD „TRYGON- Rozwój i Innowacja. Patronem wydarzenia było Koło Gospodyń Wiejskich w Gąsówce, które przygotowało dla uczestników wydarzenia słodki poczęstunek.

 


  • WIZYTA STUDYJNA DO ZAKOPANEGO
    WIZYTA STUDYJNA DO ZAKOPANEGO

    9 i 10 listopada 2023 r. odbyła się nasza dwudniowa wizyta studyjna w Zakopanem. Zorganizowaliśmy ją wyłącznie dla pracowników biblioteki w Tarnowcu. Celem wizyty było poznanie specyfiki regionu Podhalańskiego i jego wpływu na rozwój czytelnictwa. Zwiedziliśmy Mediatekę w Zakopanem oraz Muzeum Zakopiańskie, a w szczególności jego filię w Willi Oksza z wystawą prac Witkacego. Zwiedziliśmy […]


  • WIZYTA STUDYJNA W BIBLIOTECE WOJEWÓDZKIEJ W KRAKOWIE
    WIZYTA STUDYJNA W BIBLIOTECE WOJEWÓDZKIEJ W KRAKOWIE

    W ramach wizyty studyjnej 7 listopada 2023 r. odwiedziliśmy Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie, wraz z jej filią – Arteteką. Zaczęliśmy od Arteteki. Nowoczesny kształt i wygląd budynku zachęcał do wejścia. Arteteka to przestrzeń twórcza, sprzyjająca wymianie myśli, wspólnym dyskusjom i polemikom. To przestrzeń, w której regularnie odbywają się spotkania autorskie, turnieje gier planszowych, larpy […]


  • PAN JOWIALSKI W TARNOWCU
    PAN JOWIALSKI W TARNOWCU

    W Gminnej Bibliotece Publicznej w Tarnowcu gościł w niedzielę 5 listopada 2023 r. amatorski teatr Figle Figle działający przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Haczowie. Zaprezentował przygotowaną niedawno sztukę Aleksandra Fredry „Pan Jowialski”. Spektakl odbył się ramach współpracy między obydwiema bibliotekami oraz sieciowania w ramach programu BLISKO. Aktorzy zaprezentowali jedynie dwa z czterech aktów sztuki, ponieważ […]


Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status