W ramach wizyty studyjnej 7 listopada 2023 r. odwiedziliśmy Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie, wraz z jej filią – Arteteką.
Zaczęliśmy od Arteteki. Nowoczesny kształt i wygląd budynku zachęcał do wejścia. Arteteka to przestrzeń twórcza, sprzyjająca wymianie myśli, wspólnym dyskusjom i polemikom. To przestrzeń, w której regularnie odbywają się spotkania autorskie, turnieje gier planszowych, larpy i wiele innych wydarzeń z pogranicza literatury, nowych mediów i sztuki współczesnej.
Gmach główny WBP w Krakowie mieści się zabytkowym budynku dawnych koszary wojskowych, rozciągającym się na prawie całej długości ulicy Rajskiej. Do zwiedzenia biblioteki zaprosił nas stojący właśnie na schodach dyrektor książnicy Jerzy Woźniakiewicz. Pani instruktor, która nas oprowadzała, podkreślała, że placówka pełni funkcję bardziej tradycyjną. Wśród prawie pół miliona zbiorów dostępnych w 14 tematycznych wypożyczalniach i czytelniach czytelnicy znajdą nie tylko książki i czasopisma, ale również filmy i muzykę na płytach analogowych, CD czy DVD, książkę „mówioną” i brajlowską, dokumenty życia społecznego, nuty, mapy, gry planszowe i komputerowe, a także dostęp do baz elektronicznych. Rocznie „Rajska” eksponuje ponad 100 wystaw, codziennie w przestrzeniach bibliotecznych odbywa się ok. 10 różnorodnych warsztatów, spotkań i szkoleń o bardzo szerokiej tematyce.
Następnym punktem wizyty w stolicy Małopolski była wystawa prac Jana Matejki zorganizowana w Muzeum Narodowym w Krakowie. Na zakończenie zaprosiliśmy uczestników wycieczki na spektakl „Śluby panieńskie” Aleksandra Fredry do Teatru STU.
W wizycie wzięli udział pracownicy biblioteki i przedstawiciele partnerów. Celem wizyty było zdobycie wiedzy o pracy biblioteki w Polsce.
Wycieczka odbyła zadania „Biblioteka zbliża sąsiadów – integracja mieszkańców Gminy Tarnowiec poprzez literaturę, historię lokalną, sztukę i tradycję regionalną” w ramach programu BLISKO (2022-2023) dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025- Priorytet 4.1.
Dodaj komentarz