BAL JAK U KUROPATNICKICH

, , , ,

Mieszkańcy Tarnowca zwrócili się do biblioteki, by w ramach inicjatywy oddolnej zorganizować wydarzenie, które przybliżyłoby uczestnikom kulturę szlachecką z przełomu 18 i 19 w. Rozesłane zostały zaproszenia do partnerów biblioteki, mieszkańców Gminy Tarnowiec i przyjaciół biblioteki. Warunkiem uczestnictwa w wydarzeniu w dniu 28 października 2023 r. był strój lub element stroju z tamtej epoki.

Inicjatorzy wraz z pracownikami biblioteki zadbali o posiłek. Podano wykwintny obiad, a jeden z organizatorów przygotował potrawy mięsne zgodnie ze starodawną recepturą, przygotował i wygłosił prelekcję o starodawnych potrawach, zwyczajach kulinarnych i recepturach.

Po spożyciu posiłku i wysłuchaniu prelekcji słuchacze Studium Animatorów kultury zaprezentowali kujawiaka we własnej choreografii, a następnie nauczyli przybyłych na bal kroków poloneza.

Dyrektor biblioteki przestawił sylwetkę właścicieli dworu i historię związaną z balem.

Podczas balu występował również teatr dworski. Do Tarnowca zaprosiliśmy Teatr Figle Figle działający przy gminnej Bibliotece Publicznej w Haczowie.

Jak na każdym balu najważniejsze były rozmowy w kuluarach, tak samo na naszym balu takich rozmów było bez liku.

Mamy nadzieję, że takie wydarzenia będą organizowane również w przyszłości.

(WK)(fot. MF)

Niniejsza wydarzenie zorganizowane zostało w ramach zadania: „Biblioteka zbliża sąsiadów – integracja mieszkańców Gminy Tarnowiec poprzez literaturę, historię lokalną, sztukę i tradycję regionalną” realizowanego zgodnie z umową nr 21/2022/NCK/B w ramach BLISKO – BIBLIOTEKA | LOKALNOŚĆ | INICJATYWY | SPOŁECZNOŚĆ | KOOPERACJA | ODDOLNOŚĆ PRIORYTET 4 *NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA 2.0. NA LATA 2021-2025* przez Gminną Bibliotekę Publiczną. Była to inicjatywa oddolna pod nazwą „Bal u Ewarysta i Katarzyny Kuropatnickich”.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 • WIZYTA STUDYJNA DO ZAKOPANEGO
  WIZYTA STUDYJNA DO ZAKOPANEGO

  9 i 10 listopada 2023 r. odbyła się nasza dwudniowa wizyta studyjna w Zakopanem. Zorganizowaliśmy ją wyłącznie dla pracowników biblioteki w Tarnowcu. Celem wizyty było poznanie specyfiki regionu Podhalańskiego i jego wpływu na rozwój czytelnictwa. Zwiedziliśmy Mediatekę w Zakopanem oraz Muzeum Zakopiańskie, a w szczególności jego filię w Willi Oksza z wystawą prac Witkacego. Zwiedziliśmy […]


 • WIZYTA STUDYJNA W BIBLIOTECE WOJEWÓDZKIEJ W KRAKOWIE
  WIZYTA STUDYJNA W BIBLIOTECE WOJEWÓDZKIEJ W KRAKOWIE

  W ramach wizyty studyjnej 7 listopada 2023 r. odwiedziliśmy Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie, wraz z jej filią – Arteteką. Zaczęliśmy od Arteteki. Nowoczesny kształt i wygląd budynku zachęcał do wejścia. Arteteka to przestrzeń twórcza, sprzyjająca wymianie myśli, wspólnym dyskusjom i polemikom. To przestrzeń, w której regularnie odbywają się spotkania autorskie, turnieje gier planszowych, larpy […]


 • PAN JOWIALSKI W TARNOWCU
  PAN JOWIALSKI W TARNOWCU

  W Gminnej Bibliotece Publicznej w Tarnowcu gościł w niedzielę 5 listopada 2023 r. amatorski teatr Figle Figle działający przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Haczowie. Zaprezentował przygotowaną niedawno sztukę Aleksandra Fredry „Pan Jowialski”. Spektakl odbył się ramach współpracy między obydwiema bibliotekami oraz sieciowania w ramach programu BLISKO. Aktorzy zaprezentowali jedynie dwa z czterech aktów sztuki, ponieważ […]


Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status