Baśnie Adolfa Orzechowicza

Tu mieszkam, tu zmieniam – to tytuł projektu, w którym Gminna Biblioteka Publiczna w Tarnowcu bierze udział. Celem głównym projektu jest upamiętnienie postaci Adolfa Orzechowicza i zainteresowanie lokalną społeczność jego działalnością związaną z propagowaniem zachowania odrębności kulturowej mieszkańców Tarnowca i okolic poprzez wydanie publikacji poświęconej Adolfowi Orzechowiczowi, wydanie baśni ludowych napisanych przez niego oraz wydanie słownika gwary tarnowieckiej jego autorstwa.

Adolf Orzechowicz urodził się i całe życie mieszkał we wsi Sądkowa w Gminie Tarnowiec. Zmarł w 2014 r. Przez większą część życie zajmował się zbieraniem baśni ludowych opowiadanych przez mieszkańców okolicznych wiosek, z następnie ich spisywaniem. Wynikiem jego zainteresowań jest również, pisany przez wiele lat, słownik gwary tarnowieckiej.

Trwają prace przy redakcji tekstów, ilustrowaniu i składzie książki. Zbieramy materiały do biografii Adolfa Orzechowicza. Ponieważ książka ukarze się końcem kwietnia, prosimy wszystkie osoby, które znały Adolfa Orzechowicza o pomoc w opowiedzeniu o jego życiu. Jeżeli posiadają Państwo w swoich zbiorach fotografii rodzinnych, również zdjęcie naszego bohatera, prosimy i wypożyczenie zdjęcia do potrzeb wydawnictwa.

Biblioteka szuka darczyńców, którzy dołożą się do wydania książki. Wystarczą niewielki kwoty, by zwiększyć nakład tak by w każdym domu znalazł się choć jeden egzemplarz. Chętnych prosimy o wpłacanie pieniędzy na nasze konto bankowe w Banku Spółdzielczym w Tarnowcu z dopiskiem “Orzechowicz”.

NR KONTA 51 8627 1040 2005 7000 1694 0001

Dziękujemy

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 • Miron, dawno Cię tutaj nie było
  Miron, dawno Cię tutaj nie było

  Jak już poinformowałem, nasz projekt zadania „Miron, dawno Cię tutaj nie było” został przyjęty do realizacji. Cieszę się, że znaleźliśmy się w tej szczęśliwej trzydziestce beneficjentów, a należy wspomnieć, że do konkursu przystąpiło prawie 400 instytucji i stowarzyszeń. Mała biblioteka z Podkarpacia może coś przedstawić mieszkańcom Gminy. Uzyskaliśmy dotację do projektu w wysokości 31 tys. […]


 • PRZYPOMINAMY – ODBIERZ BAJKĘ DLA DZIECKA!
  PRZYPOMINAMY – ODBIERZ BAJKĘ DLA DZIECKA!

  W listopadzie ubiegłego roku ruszyła kolejna edycja kampanii „Mała książka – wielki człowiek” (zapoczątkowana w roku 2018), w ramach której rodzicom i ich pociechom wręczane są wyprawki czytelnicze. W tym roku wyprawki otrzymują dzieci urodzone w roku 2016-2019, od stycznia 2023 będą to dzieci z roczników 2017-2020. Jeśli jeszcze nie odebraliście swojej wyprawki – zapraszamy […]


 • KONKURS NA INICJATYWY ODDOLNE
  KONKURS NA INICJATYWY ODDOLNE

  Zgłoś swój projekt! Gminna Biblioteka Publiczna w Tarnowcu ogłasza Konkurs na realizację inicjatywy kulturalno-edukacyjnej w ramach projektu BLISKO – „Biblioteka zbliża sąsiadów”. Na prośby czytelników przedłużyliśmy termin składania projektów do 3 marca 2023 r. Do udziału w Konkursie zapraszamy grupy nieformalne, osoby prywatne lub organizacje pozarządowe z terenu Gminy Tarnowiec. Zgłoś swój projekt inicjatywy kulturalno-edukacyjnej […]


Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status