Baśnie Adolfa Orzechowicza

Tu mieszkam, tu zmieniam – to tytuł projektu, w którym Gminna Biblioteka Publiczna w Tarnowcu bierze udział. Celem głównym projektu jest upamiętnienie postaci Adolfa Orzechowicza i zainteresowanie lokalną społeczność jego działalnością związaną z propagowaniem zachowania odrębności kulturowej mieszkańców Tarnowca i okolic poprzez wydanie publikacji poświęconej Adolfowi Orzechowiczowi, wydanie baśni ludowych napisanych przez niego oraz wydanie słownika gwary tarnowieckiej jego autorstwa.

Adolf Orzechowicz urodził się i całe życie mieszkał we wsi Sądkowa w Gminie Tarnowiec. Zmarł w 2014 r. Przez większą część życie zajmował się zbieraniem baśni ludowych opowiadanych przez mieszkańców okolicznych wiosek, z następnie ich spisywaniem. Wynikiem jego zainteresowań jest również, pisany przez wiele lat, słownik gwary tarnowieckiej.

Trwają prace przy redakcji tekstów, ilustrowaniu i składzie książki. Zbieramy materiały do biografii Adolfa Orzechowicza. Ponieważ książka ukarze się końcem kwietnia, prosimy wszystkie osoby, które znały Adolfa Orzechowicza o pomoc w opowiedzeniu o jego życiu. Jeżeli posiadają Państwo w swoich zbiorach fotografii rodzinnych, również zdjęcie naszego bohatera, prosimy i wypożyczenie zdjęcia do potrzeb wydawnictwa.

Biblioteka szuka darczyńców, którzy dołożą się do wydania książki. Wystarczą niewielki kwoty, by zwiększyć nakład tak by w każdym domu znalazł się choć jeden egzemplarz. Chętnych prosimy o wpłacanie pieniędzy na nasze konto bankowe w Banku Spółdzielczym w Tarnowcu z dopiskiem “Orzechowicz”.

NR KONTA 51 8627 1040 2005 7000 1694 0001

Dziękujemy

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 • BAL JAK U KUROPATNICKICH
  BAL JAK U KUROPATNICKICH

  Mieszkańcy Tarnowca zwrócili się do biblioteki, by w ramach inicjatywy oddolnej zorganizować wydarzenie, które przybliżyłoby uczestnikom kulturę szlachecką z przełomu 18 i 19 w. Rozesłane zostały zaproszenia do partnerów biblioteki, mieszkańców Gminy Tarnowiec i przyjaciół biblioteki. Warunkiem uczestnictwa w wydarzeniu w dniu 28 października 2023 r. był strój lub element stroju z tamtej epoki. Inicjatorzy […]


 • Szkolenie dla bibliotekarzy
  Szkolenie dla bibliotekarzy

  17 października br. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Tarnowcu odbyło się szkolenie dla bibliotekarzy z powiatu jasielskiego oraz naszych partnerów. Szkolenie, które przeprowadziła zewnętrzna firma szkoleniowa, było częścią zadania „Biblioteka zbliża sąsiadów – integracja mieszkańców Gminy Tarnowiec poprzez literaturę, historię lokalną, sztukę i tradycję regionalną” w ramach BLISKO – BIBLIOTEKA | LOKALNOŚĆ | INICJATYWY | […]


 • KINO SFERYCZNE PRZYJECHAŁO DO TARNOWCA
  KINO SFERYCZNE PRZYJECHAŁO DO TARNOWCA

  18 sierpnia 2023 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Tarnowcu zaprosiła najmłodszych mieszkańców naszej gminy do KINA SFERYCZNEGO, które ustawione było w sali GOK-u w Tarnowcu. W kopule namiotu wyświetlane były filmy popularno-naukowe, co stanowiło niesamowitą propozycję dla dzieci, które łakną wiedzy. Seanse odbyły się w ramach projektu „Biblioteka zbliża sąsiadów – integracja mieszkańców Gminy Tarnowiec […]


Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status