Biblioteka w Tarnowcu ma siedemdziesiąt lat

,

29 listopada 2019 r. obchodziliśmy 70. urodziny biblioteki w Tarnowcu. W tej uroczystości wzięli udział pracownicy, czytelnicy i przyjaciele jubilatki. Uroczystość odbyła się w sali GOK.

Tak naprawdę czytelnictwo książek i historia czytelni ludowych w Tarnowcu zaczęła się już w 1890 r. Dzięki staraniom ówczesnego naczelnika gminy Jana Jasińskiego otwarto w wiosce czytelnię pod patronatem Krakowskiego Towarzystwa Oświaty Ludowej, które co roku starało się uzupełniać zbiory o nowe pozycje książkowe.

Już we wrześniu 1948 r. powstała idea powołania Gminnej Biblioteki. Członkowie Gminnej Rady Narodowej jednogłośnie postanowili zrealizować postulaty Dekretu o bibliotekach z kwietnia 1946 r. i powołać do życia bibliotekę wraz z czytelnią. Wprawdzie tu i ówdzie pojawiały się już punkty biblioteczne, jako placówki Powiatowej Biblioteki Publicznej w Jaśle, ale to nie wystarczało mieszkańcom. Powołany został komitet biblioteczny ze Stanisławem Sancewiczem na czele, którego zadaniem było znalezienie bibliotekarza i koordynacja prac przy urządzaniu lokalu biblioteki. Pierwszą bibliotekarką została pani Józefa Śmietana — nauczycielka, prowadząca Punkt biblioteczny w Tarnowcu. We wrześniu 1948 r. wyłoniono nową bibliotekarkę, którą została pani Zofia Wójcik. To ona doprowadziła do otwarcia placówki bibliotecznej.

16 listopada 1949 r. wypożyczono pierwsze książki. Biblioteka mieściła się w budynku ówczesnego Urzędu Gminy (obecnie sklep Zielony Koszyk). Składała się z dwóch pomieszczeń, tj. magazynu z książkami i czytelni. Pierwsze książki otrzymane z Ministerstwa Kultury mieściły się na dwóch regałach. Z czasem książek przybywało, a w latach sześćdziesiątych w czytelni zainstalowano telewizor, przy którym co wieczór zbierali się mieszkańcy, aby oglądnąć dziennik lub film. Od 1959 r. placówkę przemianowano na Gromadzką bibliotekę Publiczną. Rotacja pracowników w bibliotece była duża. Byli to przeważnie nauczyciele lub pracownicy Gromadzkiej Rady Narodowej. Biblioteka posiadała również 10 punktów bibliotecznych.

W 1961 r. utworzono bibliotekę w Łubnie Szlacheckim z siedzibą w dawnym dworze.

W 1973 r. kierownikiem biblioteki została pani Krystyna Żygłowicz. W tym czasie tj. w 1975 r. biblioteka przeniosła się do lokalu zastępczego w Remizie Ochotniczej Straży Pożarnej. Po zmianach administracyjnych wrócono do nazwy Gminna Biblioteka Publiczna. Po trzech latach przeniesiono placówkę do pomieszczeń w dworze w Tarnowcu. Pomimo ciężkich warunków lokalowych rosło czytelnictwo książek i czasopism. Odbywały się tam spotkania, prelekcje i zajęcia z dziećmi.

Ok. 2000 r. ukończono budowę nowej części Domu Ludowego w Tarnowcu (obecnie siedziby GOK), do którego przeniesiono zbiory Gminnej Biblioteki Publicznej w Tarnowcu. Lokal, niestety, był trochę mniejszy, ale za to jaśniejszy, cieplejszy i mający wszelkie udogodnienia sanitarne. Zaczęła się automatyzacja biblioteki. Zakupiono pierwsze komputery dla czytelników. Ustawiały się kolejki chętnych do grania w gier komputerowe i osób chcących skorzystać z internetu. Zaczęto tworzyć katalog biblioteki w Systemie Bibliotecznym SOWA.

 

W 2009 r. dyrektorem biblioteki został Wacław Kozdrój. Dzięki jego staraniom został zakupiony System Biblioteczny MATEUSZ i już początkiem 2010 r. zrezygnowaliśmy z korzystania systemu kartkowego przy wypożyczaniu zbiorów.

Biblioteka zaczęła brać udział w wielu projektach dotacyjnych, dzięki czemu wzbogaciła się o nowy sprzęt, oprogramowanie i książki, mogła również sama wydawać książki napisane przez lokalnych twórców.

W trakcie uroczystości 70. urodzin Gminnej Biblioteki Publicznej w Tarnowcu zgromadzeni goście wspominali swoje przeżycia związane z korzystania z biblioteki, czytania ulubionych książek. Dawni pracownicy opowiadali o swoich przygodach, które przeżyli, pracując w bibliotece. Dyrektor podziękował im za tworzenie historii placówki, wręczając symboliczną różę. Na jego ręce złożone zostały gratulacje od dyrekcji Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle oraz od dyrektorów biblioteki w Nowym Żmigrodzie i Krempnej.

Na zakończenie pieśni ze Śpiewnika Domowego Stanisława Moniuszki zaprezentowali Wojciech Kozdrój (baryton) oraz Katarzyna Ślusarczyk (sopran).


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 • BAL JAK U KUROPATNICKICH
  BAL JAK U KUROPATNICKICH

  Mieszkańcy Tarnowca zwrócili się do biblioteki, by w ramach inicjatywy oddolnej zorganizować wydarzenie, które przybliżyłoby uczestnikom kulturę szlachecką z przełomu 18 i 19 w. Rozesłane zostały zaproszenia do partnerów biblioteki, mieszkańców Gminy Tarnowiec i przyjaciół biblioteki. Warunkiem uczestnictwa w wydarzeniu w dniu 28 października 2023 r. był strój lub element stroju z tamtej epoki. Inicjatorzy […]


 • Szkolenie dla bibliotekarzy
  Szkolenie dla bibliotekarzy

  17 października br. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Tarnowcu odbyło się szkolenie dla bibliotekarzy z powiatu jasielskiego oraz naszych partnerów. Szkolenie, które przeprowadziła zewnętrzna firma szkoleniowa, było częścią zadania „Biblioteka zbliża sąsiadów – integracja mieszkańców Gminy Tarnowiec poprzez literaturę, historię lokalną, sztukę i tradycję regionalną” w ramach BLISKO – BIBLIOTEKA | LOKALNOŚĆ | INICJATYWY | […]


 • KINO SFERYCZNE PRZYJECHAŁO DO TARNOWCA
  KINO SFERYCZNE PRZYJECHAŁO DO TARNOWCA

  18 sierpnia 2023 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Tarnowcu zaprosiła najmłodszych mieszkańców naszej gminy do KINA SFERYCZNEGO, które ustawione było w sali GOK-u w Tarnowcu. W kopule namiotu wyświetlane były filmy popularno-naukowe, co stanowiło niesamowitą propozycję dla dzieci, które łakną wiedzy. Seanse odbyły się w ramach projektu „Biblioteka zbliża sąsiadów – integracja mieszkańców Gminy Tarnowiec […]


Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status