Promocja “Czterech pór życia”

, ,

Promocja najnowszego tomiku wierszy Stanisławy Gierlasińskiej z Łubienka, wydanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Tarnowcu, odbyła się 16 stycznia br. w Filii w Łubnie Szlacheckim. W spotkaniu wzięło udział kilkadziesiąt zaproszonych gości, rodzina, znajomi, sołtysi i rodni, dyrektor szkoły w Łubnie Szlacheckim, ks. proboszcz z Łubienka oraz członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z Łubna Opacego. Biblioteka przyjęła gości w placówce, która w grudniu otrzymała nowy wygląd, poprzez położenie podłogi, wymalowanie ścian i zakup nowych mebli. Podczas spotkania autorka czytała swoje wiesze, odpowiadała na pytania gości oraz podpisywała egzeplarze tomiku.

 

Stanisława Gierlasińska jest, jak sama mówi o sobie, gospodynią domową i poetką. Urodziła się okresie II Wojny światowej. Rodzina p. Stanisławy ocalała z pożogi wojennej dzięki ucieczce z Łubienka, które leżało na linii frontu niemiecko-rosyjskiego. Jednym z 11 ocalałych domów we wsi był dom rodzinny p. Stanisławy.

Była najstarszym dzieckiem państwa Wójtowiczów. Ukończyła siedem klas szkoły podstawowej w Łubienku. Pomagała rodzicom w pracach rolnych i przy gospodarstwie, a mamie przy wychowaniu młodszego rodzeństwa.

W 1967 r. wyszła za mąż za Józefa Gierlasińskiego Oboje wybudowali dom w Łubienku. Jest szczęśliwą mamą i babcią.

Z powodu choroby przestała pracować przy gospodarstwie, a czas wolny poświęciła swojej nowej pasji – pisaniu wierszy. Jej inspiratorką była Maria Tomasik, której tomik wierszy przeczytała od deski do deski.

Od 2013r. należy do Klub Poetów i Twórców Ludowych Ziemi Jasielskiej „Michalina” działającego przy JDK w Jaśle.

Bierze udział w licznych konkursach poetyckich, m.in. w Szebniach, Sobniowie i Niepli, otrzymując nagrody i wyróżnienia. Należę również do Stowarzyszenia Diabetyków w Jedliczu.

Czyta wiersze i pisze wiersze na różne okazje. Opisuje życie wiejskie, zwyczaje ludowe i obrzędy religijne, składa życzenia. Dziękując w nich Bogu za wiarę, dzieci oraz długie życie w szczęśliwym związku małżeński. W 2017 r. państwo Gierlasińscy obchodzili Złote Gody.

 

Mottem życiowym autorki wierszy jest:

 

„Jak sobie troszkę po rymuję

To się od razu  lepiej czuję”


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  • Miron, dawno Cię tutaj nie było
    Miron, dawno Cię tutaj nie było

    Jak już poinformowałem, nasz projekt zadania „Miron, dawno Cię tutaj nie było” został przyjęty do realizacji. Cieszę się, że znaleźliśmy się w tej szczęśliwej trzydziestce beneficjentów, a należy wspomnieć, że do konkursu przystąpiło prawie 400 instytucji i stowarzyszeń. Mała biblioteka z Podkarpacia może coś przedstawić mieszkańcom Gminy. Uzyskaliśmy dotację do projektu w wysokości 31 tys. […]


  • PRZYPOMINAMY – ODBIERZ BAJKĘ DLA DZIECKA!
    PRZYPOMINAMY – ODBIERZ BAJKĘ DLA DZIECKA!

    W listopadzie ubiegłego roku ruszyła kolejna edycja kampanii „Mała książka – wielki człowiek” (zapoczątkowana w roku 2018), w ramach której rodzicom i ich pociechom wręczane są wyprawki czytelnicze. W tym roku wyprawki otrzymują dzieci urodzone w roku 2016-2019, od stycznia 2023 będą to dzieci z roczników 2017-2020. Jeśli jeszcze nie odebraliście swojej wyprawki – zapraszamy […]


  • KONKURS NA INICJATYWY ODDOLNE
    KONKURS NA INICJATYWY ODDOLNE

    Zgłoś swój projekt! Gminna Biblioteka Publiczna w Tarnowcu ogłasza Konkurs na realizację inicjatywy kulturalno-edukacyjnej w ramach projektu BLISKO – „Biblioteka zbliża sąsiadów”. Na prośby czytelników przedłużyliśmy termin składania projektów do 3 marca 2023 r. Do udziału w Konkursie zapraszamy grupy nieformalne, osoby prywatne lub organizacje pozarządowe z terenu Gminy Tarnowiec. Zgłoś swój projekt inicjatywy kulturalno-edukacyjnej […]


Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status