Ruszamy z projektem EtnoPolska 2022

Gminna Biblioteka Publiczna w Tarnowcu otrzymała 19 tys. zł na projekt „Godki tarnowieckie” – cykl słuchowisk z gwarą tarnowiecką opartych na prozie Adolfa Orzechowicza z Sądkowej  dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska 2022.

Program EtnoPolska 2022 jest odpowiedzią na potrzeby społeczności lokalnych, dla których ważne jest lokalne dziedzictwo kulturowe. Szacunek dla dorobku kulturowego poprzednich pokoleń jest podstawą budowania tożsamości, a wartością nadrzędną jest odwoływanie się do tradycji środowiskowych oraz tradycji różnych grup społecznych. Dzięki pojedynczym członkom społeczności lokalnych lub różnego rodzaju grupom kultywowane są tradycje lokalne stanowiące podstawę budowania aktywnych społeczności. Ich działalność umożliwia przekaz międzypokoleniowy, pełniący funkcję integracyjną i afirmującą lokalne wspólnoty.

Celem naszego projektu jest popularyzacja „gwary tarnowieckiej”, jaką zapisał na kartach opowiadań Dolek Orzechowicz. Jest ona odmianą gwary podkarpackiej popularną wśród mieszkańców polski południowo-wschodniej jako lokalna odmiana polszczyzny. Za kwestie językowe Podkarpacia odpowiadają również nasi sąsiedzi z Ukrainy, Czech, Niemiec, a także Śląska. Podobnie jak we wszystkich pozostałych gwarach najważniejsze jednak okazało się utrwalenie w mowie i piśmie słów, które dziś przypisywane są zazwyczaj mieszkańcom województwa podkarpackiego. Mimo że wiele z tych słów nie jest zrozumiałych dla niektórych osób, my wierzymy, że pielęgnowanie gwary jest pięknym i drogocennym darem, jaki otrzymaliśmy. Ponadto regionalizmy stały się poniekąd pamiątką historyczną i elementem łączącym ludzi, którzy zamieszkują ten sam teren.

Nasze działanie ma przeciwdziałać negatywnemu zjawisku zanikania gwary w naszej okolicy. Coraz mniej mieszkańców Gminy Tarnowiec to osoby dwulektalne, czyli używające zarówno dialektu, jak i polszczyzny ogólnej.

Nasz projekt będzie promował gwarę rozumianą jako dziedzictwo kulturowe Gminy Tarnowiec. Dodajmy dziedzictwo kultury oralnej (mówionej), czyli wyjątkowo nietrwałe, które pragniemy utrwalić, wykorzystując różnorodne, zarówno sprawdzone, jak i innowacyjne rozwiązania w formie warsztatów, słuchowisk promujące miejscowy dialekt.

Gminna Biblioteka Publiczna w Tarnowcu poszukuje i zaprasza do projektu osoby umiejące mówić gwarą, które nie boją się wyzwań i chcą swój głos użyczyć bohaterom opowiadań. Proponujemy udział w szkoleniach, których zadaniem będzie nauka mówienia do mikrofonu i gry aktorskiej. Do naszego projektu zgłaszać się mogą kobiety i mężczyźni w różnym wieku.

Efektem projektu będzie 12 słuchowisk (audiobooków), w których jako aktorzy wystąpią mieszkańcy Gminy Tarnowiec. W październiku odbędzie się spotkanie dla mieszkańców gminy zamykające projekt, podczas którego zaproszeni goście dowiedzą się o historii i procesie powstawania audiobooków, zorganizowana zostanie wystawa fotografii, dokumentująca projekt, a uczestnicy zaprezentują swoje umiejętności zdobyte podczas szkoleń.

Czekamy na zgłoszenia: gpb.tarnowiec@gmail.com, tel. 13 42 55 005 lub 699 710 332


 • BAL JAK U KUROPATNICKICH
  BAL JAK U KUROPATNICKICH

  Mieszkańcy Tarnowca zwrócili się do biblioteki, by w ramach inicjatywy oddolnej zorganizować wydarzenie, które przybliżyłoby uczestnikom kulturę szlachecką z przełomu 18 i 19 w. Rozesłane zostały zaproszenia do partnerów biblioteki, mieszkańców Gminy Tarnowiec i przyjaciół biblioteki. Warunkiem uczestnictwa w wydarzeniu w dniu 28 października 2023 r. był strój lub element stroju z tamtej epoki. Inicjatorzy […]


 • Szkolenie dla bibliotekarzy
  Szkolenie dla bibliotekarzy

  17 października br. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Tarnowcu odbyło się szkolenie dla bibliotekarzy z powiatu jasielskiego oraz naszych partnerów. Szkolenie, które przeprowadziła zewnętrzna firma szkoleniowa, było częścią zadania „Biblioteka zbliża sąsiadów – integracja mieszkańców Gminy Tarnowiec poprzez literaturę, historię lokalną, sztukę i tradycję regionalną” w ramach BLISKO – BIBLIOTEKA | LOKALNOŚĆ | INICJATYWY | […]


 • KINO SFERYCZNE PRZYJECHAŁO DO TARNOWCA
  KINO SFERYCZNE PRZYJECHAŁO DO TARNOWCA

  18 sierpnia 2023 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Tarnowcu zaprosiła najmłodszych mieszkańców naszej gminy do KINA SFERYCZNEGO, które ustawione było w sali GOK-u w Tarnowcu. W kopule namiotu wyświetlane były filmy popularno-naukowe, co stanowiło niesamowitą propozycję dla dzieci, które łakną wiedzy. Seanse odbyły się w ramach projektu „Biblioteka zbliża sąsiadów – integracja mieszkańców Gminy Tarnowiec […]


Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status