W Tarnowcu o wspólnotach lokalnych

,

Odpowiedzi na pytanie, jak budować wspólnoty lokalne szukali uczestnicy debaty obywatelskiej, która 17 maja br. odbyła się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Tarnowcu. W debacie wzięli udział przedstawiciele mieszkańcy gminy Tarnowiec oraz zaproszeni goście z bibliotek powiatu jasielskiego. Podobne debaty odbywają się również w 54 innych bibliotekach w całej Polsce.

Debaty lokalne organizowane są w ramach projektu „Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej” realizowanego przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową wspólnie z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego jako lokalna część Kongresu Obywatelskiego. Partnerem Strategicznym projektu jest PKO Bank Polski. Projekt objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Celem przedsięwzięcia w tym roku jest wspólna refleksja nad pytaniem, na czym powinniśmy oprzeć lokalne wspólnoty: na tożsamości, interesach, czy wspólnych projektach. O cechach wspólnoty mówił na wstępie dyrektor biblioteki Wacław Kozdrój – jest to zbiorowość ludzka oparta na silnych emocjonalnych, więziach opartych na pokrewieństwie, braterstwie i tradycji. Wspólnotami są mieszkańcy danej miejscowości, pracownicy firmy czy członkowie jakiejś organizacji lub stowarzyszenia. Są to ekskluzywne zbiorowości cechujące się trwałością, duchowością, tradycją i bezwarunkową przynależnością. Debatujmy, by ułatwić wspólnotom nabrać osobowości.

W trakcie debaty uczestnikom zadano dwa pytania:

 1. Co łączy mieszkańców miasta lub gminy, co powoduje, że stają się wspólnotą?
 2. Co można zrobić na poziomie lokalnym, by wzmacniać to, co łączy mieszkańców?

We wczorajszej debacie obywatelskiej uczestnicy debaty w Gminnej Bibliotece Publicznej w Tarnowcu uznali, że wspólne wartości i wierzenia oraz bezpośrednie relacje między mieszkańcami i wspólne miejsce zamieszkania, są tymi czynnikami, które decydują o tym, że stajemy się wspólnotą.

Odpowiedź na drugie pytanie sprawiła uczestnikom więcej problemu, jednak uczestnicy debaty sugerowani, żeby uświadamiać mieszkańcom możliwościach jednostki w społeczności, inwestować w infrastrukturę oraz wychowywać po obywatelsku od najmłodszych lat.

Efekty wczorajszej debaty w naszej bibliotece i debat organizowanych w tym tygodniu w 54 innych bibliotekach w Polsce, zostaną wykorzystane w trakcie XII Kongresu Obywatelskiego, który odbędzie się jesienią 2017 r. Będą też przekazane krajowym partnerom (ministerstwom, szkołom wyższym, organizacjom pracodawców itp.) odpowiedzialnym i angażującym się we wspieranie aktywności obywatelskiej Polaków i budowę kapitału społecznego. Konkluzje i pomysły wynikające z debaty będziemy mogli również wykorzystać lokalnie, na przykład planując działania edukacyjne skierowane do mieszkańców czy ubiegając się o finansowanie projektów.

W trakcie dyskusji uczestnicy wyrazili swoje opinie na temat debaty. Uczniowie gimnazjum podziękowali za zaproszenie i za chęć wysłuchania ich zdania. Jeden z uczestników podkreślił, że do pełnej realizacji wyników debat potrzeba jeszcze zmiany niektórych przepisów prawa.

W Tarnowcu Debatę Obywatelską prowadziła pani Małgorzata Suwaj. Dziękujemy dyrektorowi GOK w Tarnowcu za udostępnienie sali i sprzętu potrzebnego do przeprowadzenia debaty.

#RSPL2017


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 • WIZYTA STUDYJNA DO ZAKOPANEGO
  WIZYTA STUDYJNA DO ZAKOPANEGO

  9 i 10 listopada 2023 r. odbyła się nasza dwudniowa wizyta studyjna w Zakopanem. Zorganizowaliśmy ją wyłącznie dla pracowników biblioteki w Tarnowcu. Celem wizyty było poznanie specyfiki regionu Podhalańskiego i jego wpływu na rozwój czytelnictwa. Zwiedziliśmy Mediatekę w Zakopanem oraz Muzeum Zakopiańskie, a w szczególności jego filię w Willi Oksza z wystawą prac Witkacego. Zwiedziliśmy […]


 • WIZYTA STUDYJNA W BIBLIOTECE WOJEWÓDZKIEJ W KRAKOWIE
  WIZYTA STUDYJNA W BIBLIOTECE WOJEWÓDZKIEJ W KRAKOWIE

  W ramach wizyty studyjnej 7 listopada 2023 r. odwiedziliśmy Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie, wraz z jej filią – Arteteką. Zaczęliśmy od Arteteki. Nowoczesny kształt i wygląd budynku zachęcał do wejścia. Arteteka to przestrzeń twórcza, sprzyjająca wymianie myśli, wspólnym dyskusjom i polemikom. To przestrzeń, w której regularnie odbywają się spotkania autorskie, turnieje gier planszowych, larpy […]


 • PAN JOWIALSKI W TARNOWCU
  PAN JOWIALSKI W TARNOWCU

  W Gminnej Bibliotece Publicznej w Tarnowcu gościł w niedzielę 5 listopada 2023 r. amatorski teatr Figle Figle działający przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Haczowie. Zaprezentował przygotowaną niedawno sztukę Aleksandra Fredry „Pan Jowialski”. Spektakl odbył się ramach współpracy między obydwiema bibliotekami oraz sieciowania w ramach programu BLISKO. Aktorzy zaprezentowali jedynie dwa z czterech aktów sztuki, ponieważ […]


Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status