Białoszewski w Tarnowcu

,

2 lipca w niedzielne popołudnie w Sanktuarium Matki Bożej Zawierzenia w Tarnowcu odbyło się wydarzenie artystyczno-religijne zatytułowane: Miron, dawno Cię tutaj nie było – Białoszewski wraca do Tarnowca w wierszu “Wizerunek jagodny Tarnowca”. Organizatorem wydarzenia była Gminna Biblioteka Publiczna w Tarnowcu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury – Ojczysty dodaj do ulubionych, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerami są Gmina Tarnowiec, Parafia Tarnowiec, Gminny Ośrodek Kultury w Tarnowcu.

Swój poemat Miron Białoszewski napisał ponad 70 lat temu poemat „Wizerunek jagodny Tarnowca”. Matkę Boską Jagodną opiewali również w swoich wierszach inni poeci, m.in. Leopold Staff, Zbigniew Książek. Zrodził się pomysł na Konkurs literacki o Złotą Jagodę. Zaproponowaliśmy lokalnym poetom napisanie utworu poetyckiego na temat maryjny. W konkursie wzięło udział 6 osób z powiatu jasielskiego (5 osób dorosłych i jedna uczennica kl. 7). Powołaliśmy komisję, która w tajnym głosowaniu postanowiła przyznać następujące nagrody:

I miejsce i Złotą Jagodę w kategorii dzieci i młodzież: Lena Jarek

I miejsce i Złotą Jagodę w kategorii dorośli, ex aequo: Maria Tomasik z Tarnowca i Maria Chochołek z Załęża. Wyróżnienia w konkursie otrzymali: Bernadeta Samborska z Ujazdu, Marcin Felkiel z Jasła Ilona Zając z Bączala Dolnego. Wszyscy uczestnicy zaprezentowali swoje wiersze przez publicznością zgromadzoną w kościele. Swój wiersz o matce Boskiej tarnowieckiej wyrecytowała również Pani Józefa Baran z Dobrucowej.

Kolejnym punktem programu wydarzenia było zaprezentowanie poematu M. Białoszewskiego „Wizerunek jagodny Tarnowca”. Próby do spektaklu odbywały się w bibliotece oraz w kościele na kilka dni przez 2 lipca. W spektaklu wzięli udział aktorzy amatorzy pod kierunkiem reżysera Damiana Kierka. Poemat można oglądnąć i wysłuchać TUTAJ.

Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Tarnowcu przedstawił zgromadzonym w kościele postać Mirona Białoszewskiego oraz okoliczności powstania poematu. Przygotował również prelekcję na temat historii święta Matki Boskiej Jagodnej obchodzonej zwyczajowo 2 lipca oraz kultu w Polsce.

Wszystkie informacje dotyczące kultu zostały umieszczone w folderze okolicznościowym wydanym przez bibliotekę.

Na zakończenie odbył się koncert pieśni maryjnych. Trzy pieśni zaprezentowane zostały przez zespół Tarnina działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Tarnowcu pod dyrekcją Pani Marty Kapała. Na kilka dni przed koncertem zespół odbył próby w GOK w Tarnowcu oraz w kościele w Tarnowcu.

Na zakończenie koncertu wystąpił Pan Wojciech Kozdrój. Zaprezentował jedną z pieśni z oratorium „Siedem Pieśni Maryi” Bartłomieja Gliniaka i Zbigniewa Książka. Wykonanie można wysłuchać TUTAJ

Chciałbym podziękować jeszcze jednej osobie Pani Teresie Macek, która wspierała nasze działania, a nawet udostępniła swoje dzieła do promowania naszego wydarzenia.

Dziękuję księdzu proboszczowi, za możliwość zorganizowania wydarzenia w sanktuarium.

W wydarzeniu wzięli udział mieszkańcy Gminy Tarnowiec, wójt Gminy Tarnowiec Agata Augustyn oraz Przedstawiciele Rady Gminy

Relacja z wydarzenia znajduje się TUTAJ


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 • WIZYTA STUDYJNA DO ZAKOPANEGO
  WIZYTA STUDYJNA DO ZAKOPANEGO

  9 i 10 listopada 2023 r. odbyła się nasza dwudniowa wizyta studyjna w Zakopanem. Zorganizowaliśmy ją wyłącznie dla pracowników biblioteki w Tarnowcu. Celem wizyty było poznanie specyfiki regionu Podhalańskiego i jego wpływu na rozwój czytelnictwa. Zwiedziliśmy Mediatekę w Zakopanem oraz Muzeum Zakopiańskie, a w szczególności jego filię w Willi Oksza z wystawą prac Witkacego. Zwiedziliśmy […]


 • WIZYTA STUDYJNA W BIBLIOTECE WOJEWÓDZKIEJ W KRAKOWIE
  WIZYTA STUDYJNA W BIBLIOTECE WOJEWÓDZKIEJ W KRAKOWIE

  W ramach wizyty studyjnej 7 listopada 2023 r. odwiedziliśmy Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie, wraz z jej filią – Arteteką. Zaczęliśmy od Arteteki. Nowoczesny kształt i wygląd budynku zachęcał do wejścia. Arteteka to przestrzeń twórcza, sprzyjająca wymianie myśli, wspólnym dyskusjom i polemikom. To przestrzeń, w której regularnie odbywają się spotkania autorskie, turnieje gier planszowych, larpy […]


 • PAN JOWIALSKI W TARNOWCU
  PAN JOWIALSKI W TARNOWCU

  W Gminnej Bibliotece Publicznej w Tarnowcu gościł w niedzielę 5 listopada 2023 r. amatorski teatr Figle Figle działający przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Haczowie. Zaprezentował przygotowaną niedawno sztukę Aleksandra Fredry „Pan Jowialski”. Spektakl odbył się ramach współpracy między obydwiema bibliotekami oraz sieciowania w ramach programu BLISKO. Aktorzy zaprezentowali jedynie dwa z czterech aktów sztuki, ponieważ […]


Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status