Jak już poinformowałem, nasz projekt zadania „Miron, dawno Cię tutaj nie było” został przyjęty do realizacji. Cieszę się, że znaleźliśmy się w tej szczęśliwej trzydziestce beneficjentów, a należy wspomnieć, że do konkursu przystąpiło prawie 400 instytucji i stowarzyszeń. Mała biblioteka z Podkarpacia może coś przedstawić mieszkańcom Gminy. Uzyskaliśmy dotację do projektu w wysokości 31 tys. zł.
Celem strategicznym programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych” jest kształtowanie twórczych, odpowiedzialnych i świadomych postaw wobec języka polskiego, budowanie kompetencji językowych, doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem ojczystym poprzez realizację projektów popularyzujących wiedzę o języku. Program realizowany jest od 2012 roku i jest elementem kampanii społeczno-edukacyjnej Ojczysty – dodaj do ulubionych.
O czym jest nasz projekt? Jak Wiecie, szperam w historii Tarnowca, rozmawiam z ludźmi i tak powstają moje projekty. Nic na siłę. Nie puszczę projektu, jeśli nie jestem pewien, że znajdzie zainteresowanie.
Zadanie polegać będzie na przeprowadzeniu cyklu działań literacko-artystycznych wywiedzionych z poematu Mirona Białoszewskiego „Wizerunek jagodny Tarnowca”. Twórczość autora „Pamiętnika z powstania warszawskiego” zazwyczaj mocno jest kojarzona ze stolicą, tymczasem duża jej część, zwłaszcza z lat 50. i 60. XX w. stanowi wyraz fascynacji autora Podkarpaciem, jego historią, religijnością, ludowością. Istotne znaczenie zajmuje tu poemat „Wizerunek jagodny Tarnowca”, który oddaje klimat i dawne obyczaje odpustowe w tutejszym sanktuarium i tradycyjny, ludowy kult maryjny, związany z gotycką rzeźbą Madonny z Dzieciątkiem. Wszystko to jest jeszcze żywe we wspomnieniach, ale i teraźniejszości mieszkańców Tarnowca, a także pielgrzymów. Wychodząc od poematu Białoszewskiego, chcemy rozwinąć przedstawione w utworze motywy i tematy, chcemy opisać i opowiedzieć, jak elementy kultu religijnego, maryjnego i zarazem ludowego znajdują swoje odbicie w dzisiejszej rzeczywistości post pandemicznej i kryzysowej, również w wymiarze wartości. Chcemy dokonać interpretacji i twórczego przetworzenia świata przedstawionego w poemacie poprzez słowo, działania performatywne, obraz, muzykę. W tym celu planujemy przeprowadzenie warsztatów literacko-artystycznych i konkursu twórczego. Działaniem podsumowującym będzie wydarzenie interdyscyplinarne, łączące spektakl, koncert, prezentacje literackie, wystawę plastyczną i wykłady w dniach 1-2 lipca, tj. w okresie obchodzonego do 1968 r. odpustu Matki Bożej Jagodnej.
Już dzisiaj zapraszam mieszkańców Tarnowca i okolicznych miejscowości na przygotowane przez nas wydarzenia. Śledźcie nasze media społecznościowe.
Dodaj komentarz