Miron, dawno Cię tutaj nie było

Jak już poinformowałem, nasz projekt zadania „Miron, dawno Cię tutaj nie było” został przyjęty do realizacji. Cieszę się, że znaleźliśmy się w tej szczęśliwej trzydziestce beneficjentów, a należy wspomnieć, że do konkursu przystąpiło prawie 400 instytucji i stowarzyszeń. Mała biblioteka z Podkarpacia może coś przedstawić mieszkańcom Gminy. Uzyskaliśmy dotację do projektu w wysokości 31 tys. zł.

Celem strategicznym programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych” jest kształtowanie twórczych, odpowiedzialnych i świadomych postaw wobec języka polskiego, budowanie kompetencji językowych, doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem ojczystym poprzez realizację projektów popularyzujących wiedzę o języku. Program realizowany jest od 2012 roku i jest elementem kampanii społeczno-edukacyjnej Ojczysty – dodaj do ulubionych.

O czym jest nasz projekt? Jak Wiecie, szperam w historii Tarnowca, rozmawiam z ludźmi i tak powstają moje projekty. Nic na siłę. Nie puszczę projektu, jeśli nie jestem pewien, że znajdzie zainteresowanie.

Zadanie polegać będzie na przeprowadzeniu cyklu działań literacko-artystycznych wywiedzionych z poematu Mirona Białoszewskiego „Wizerunek jagodny Tarnowca”. Twórczość autora „Pamiętnika z powstania warszawskiego” zazwyczaj mocno jest kojarzona ze stolicą, tymczasem duża jej część, zwłaszcza z lat 50. i 60. XX w. stanowi wyraz fascynacji autora Podkarpaciem, jego historią, religijnością, ludowością. Istotne znaczenie zajmuje tu poemat „Wizerunek jagodny Tarnowca”, który oddaje klimat i dawne obyczaje odpustowe w tutejszym sanktuarium i tradycyjny, ludowy kult maryjny, związany z gotycką rzeźbą Madonny z Dzieciątkiem. Wszystko to jest jeszcze żywe we wspomnieniach, ale i teraźniejszości mieszkańców Tarnowca, a także pielgrzymów. Wychodząc od poematu Białoszewskiego, chcemy rozwinąć przedstawione w utworze motywy i tematy, chcemy opisać i opowiedzieć, jak elementy kultu religijnego, maryjnego i zarazem ludowego znajdują swoje odbicie w dzisiejszej rzeczywistości post pandemicznej i kryzysowej, również w wymiarze wartości. Chcemy dokonać interpretacji i twórczego przetworzenia świata przedstawionego w poemacie poprzez słowo, działania performatywne, obraz, muzykę. W tym celu planujemy przeprowadzenie warsztatów literacko-artystycznych i konkursu twórczego. Działaniem podsumowującym będzie wydarzenie interdyscyplinarne, łączące spektakl, koncert, prezentacje literackie, wystawę plastyczną i wykłady w dniach 1-2 lipca, tj. w okresie obchodzonego do 1968 r. odpustu Matki Bożej Jagodnej.

Już dzisiaj zapraszam mieszkańców Tarnowca i okolicznych miejscowości na przygotowane przez nas wydarzenia. Śledźcie nasze media społecznościowe.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  • WIZYTA STUDYJNA DO ZAKOPANEGO
    WIZYTA STUDYJNA DO ZAKOPANEGO

    9 i 10 listopada 2023 r. odbyła się nasza dwudniowa wizyta studyjna w Zakopanem. Zorganizowaliśmy ją wyłącznie dla pracowników biblioteki w Tarnowcu. Celem wizyty było poznanie specyfiki regionu Podhalańskiego i jego wpływu na rozwój czytelnictwa. Zwiedziliśmy Mediatekę w Zakopanem oraz Muzeum Zakopiańskie, a w szczególności jego filię w Willi Oksza z wystawą prac Witkacego. Zwiedziliśmy […]


  • WIZYTA STUDYJNA W BIBLIOTECE WOJEWÓDZKIEJ W KRAKOWIE
    WIZYTA STUDYJNA W BIBLIOTECE WOJEWÓDZKIEJ W KRAKOWIE

    W ramach wizyty studyjnej 7 listopada 2023 r. odwiedziliśmy Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie, wraz z jej filią – Arteteką. Zaczęliśmy od Arteteki. Nowoczesny kształt i wygląd budynku zachęcał do wejścia. Arteteka to przestrzeń twórcza, sprzyjająca wymianie myśli, wspólnym dyskusjom i polemikom. To przestrzeń, w której regularnie odbywają się spotkania autorskie, turnieje gier planszowych, larpy […]


  • PAN JOWIALSKI W TARNOWCU
    PAN JOWIALSKI W TARNOWCU

    W Gminnej Bibliotece Publicznej w Tarnowcu gościł w niedzielę 5 listopada 2023 r. amatorski teatr Figle Figle działający przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Haczowie. Zaprezentował przygotowaną niedawno sztukę Aleksandra Fredry „Pan Jowialski”. Spektakl odbył się ramach współpracy między obydwiema bibliotekami oraz sieciowania w ramach programu BLISKO. Aktorzy zaprezentowali jedynie dwa z czterech aktów sztuki, ponieważ […]


Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status