Miron, dawno Cię tutaj nie było

Jak już poinformowałem, nasz projekt zadania „Miron, dawno Cię tutaj nie było” został przyjęty do realizacji. Cieszę się, że znaleźliśmy się w tej szczęśliwej trzydziestce beneficjentów, a należy wspomnieć, że do konkursu przystąpiło prawie 400 instytucji i stowarzyszeń. Mała biblioteka z Podkarpacia może coś przedstawić mieszkańcom Gminy. Uzyskaliśmy dotację do projektu w wysokości 31 tys. zł.

Celem strategicznym programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych” jest kształtowanie twórczych, odpowiedzialnych i świadomych postaw wobec języka polskiego, budowanie kompetencji językowych, doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem ojczystym poprzez realizację projektów popularyzujących wiedzę o języku. Program realizowany jest od 2012 roku i jest elementem kampanii społeczno-edukacyjnej Ojczysty – dodaj do ulubionych.

O czym jest nasz projekt? Jak Wiecie, szperam w historii Tarnowca, rozmawiam z ludźmi i tak powstają moje projekty. Nic na siłę. Nie puszczę projektu, jeśli nie jestem pewien, że znajdzie zainteresowanie.

Zadanie polegać będzie na przeprowadzeniu cyklu działań literacko-artystycznych wywiedzionych z poematu Mirona Białoszewskiego „Wizerunek jagodny Tarnowca”. Twórczość autora „Pamiętnika z powstania warszawskiego” zazwyczaj mocno jest kojarzona ze stolicą, tymczasem duża jej część, zwłaszcza z lat 50. i 60. XX w. stanowi wyraz fascynacji autora Podkarpaciem, jego historią, religijnością, ludowością. Istotne znaczenie zajmuje tu poemat „Wizerunek jagodny Tarnowca”, który oddaje klimat i dawne obyczaje odpustowe w tutejszym sanktuarium i tradycyjny, ludowy kult maryjny, związany z gotycką rzeźbą Madonny z Dzieciątkiem. Wszystko to jest jeszcze żywe we wspomnieniach, ale i teraźniejszości mieszkańców Tarnowca, a także pielgrzymów. Wychodząc od poematu Białoszewskiego, chcemy rozwinąć przedstawione w utworze motywy i tematy, chcemy opisać i opowiedzieć, jak elementy kultu religijnego, maryjnego i zarazem ludowego znajdują swoje odbicie w dzisiejszej rzeczywistości post pandemicznej i kryzysowej, również w wymiarze wartości. Chcemy dokonać interpretacji i twórczego przetworzenia świata przedstawionego w poemacie poprzez słowo, działania performatywne, obraz, muzykę. W tym celu planujemy przeprowadzenie warsztatów literacko-artystycznych i konkursu twórczego. Działaniem podsumowującym będzie wydarzenie interdyscyplinarne, łączące spektakl, koncert, prezentacje literackie, wystawę plastyczną i wykłady w dniach 1-2 lipca, tj. w okresie obchodzonego do 1968 r. odpustu Matki Bożej Jagodnej.

Już dzisiaj zapraszam mieszkańców Tarnowca i okolicznych miejscowości na przygotowane przez nas wydarzenia. Śledźcie nasze media społecznościowe.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 • BAL JAK U KUROPATNICKICH
  BAL JAK U KUROPATNICKICH

  Mieszkańcy Tarnowca zwrócili się do biblioteki, by w ramach inicjatywy oddolnej zorganizować wydarzenie, które przybliżyłoby uczestnikom kulturę szlachecką z przełomu 18 i 19 w. Rozesłane zostały zaproszenia do partnerów biblioteki, mieszkańców Gminy Tarnowiec i przyjaciół biblioteki. Warunkiem uczestnictwa w wydarzeniu w dniu 28 października 2023 r. był strój lub element stroju z tamtej epoki. Inicjatorzy […]


 • Szkolenie dla bibliotekarzy
  Szkolenie dla bibliotekarzy

  17 października br. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Tarnowcu odbyło się szkolenie dla bibliotekarzy z powiatu jasielskiego oraz naszych partnerów. Szkolenie, które przeprowadziła zewnętrzna firma szkoleniowa, było częścią zadania „Biblioteka zbliża sąsiadów – integracja mieszkańców Gminy Tarnowiec poprzez literaturę, historię lokalną, sztukę i tradycję regionalną” w ramach BLISKO – BIBLIOTEKA | LOKALNOŚĆ | INICJATYWY | […]


 • KINO SFERYCZNE PRZYJECHAŁO DO TARNOWCA
  KINO SFERYCZNE PRZYJECHAŁO DO TARNOWCA

  18 sierpnia 2023 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Tarnowcu zaprosiła najmłodszych mieszkańców naszej gminy do KINA SFERYCZNEGO, które ustawione było w sali GOK-u w Tarnowcu. W kopule namiotu wyświetlane były filmy popularno-naukowe, co stanowiło niesamowitą propozycję dla dzieci, które łakną wiedzy. Seanse odbyły się w ramach projektu „Biblioteka zbliża sąsiadów – integracja mieszkańców Gminy Tarnowiec […]


Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status